Poliitika

Täiendatud kell 15.57

Riigikogu ei kibele kuluhüvitisi piirama (62)

Kadi Raal, 26. oktoober 2018 14:25
Riigikogu.Foto: Teet Malsroos
Riigikogu lükkas sel nädalal tagasi Vabaerakonna ettepaneku kärpida saadikutele ettenähtud kuluhüvitisi. Poliitikud leiavad, et kuna nende töö on ka valijatega kohtumine, ei peaks meeneks ostetud muusikariistade ja toidukottide korvamisele viltu vaatama. 

Kehtiv seadus lubab riigikogu liikmele korvata tööga seotud kulutused kuni 30 protsendi ulatuses tema kuupalgast, kuid Vabaerakonna meelest võiks see summa olla väiksem: kuni kümme protsenti. Fraktsioon esitas sellesisulise ettepanek ka riigikogule, kuid kolmapäeval lükkas parlament selle tagasi.

Ettepanek sai toetust vaid Vabaerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonidelt, lisaks hääletas selle poolt riigikogu üksikliige, endine Vabaerakonna esimees Artur Talvik. 

"See kattus suures osas meie seisukohaga," põhjendas toetust EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme. "2015. aastal tegi meie fraktsioon eelnõu, mis oleks kuluhüvitised üldse ära kaotanud. Tookord ei toetanud seda eelnõud keegi peale vabaerakondlaste. Praegune ettepanek nii kaugele ei läinud, aga pidasime siiski õigeks algatuseks."

Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel usub, et nende esitatud ettepanek lükati tagasi, sest teised parlamendierakonnad on neist palju usinamad kuluhüvitiste kasutajad. "Ainus vastuargument, mis diskussiooni käigus esitati, oli see, et meie eelnõu ei arvesta, kui kaugel on saadiku valimisringkond Tallinnast," ütles ta. "Vabandust, aga seda ei arvesta ka praegune süsteem." 

Sotsisaaldemokraatliku Erakonna peasekretär ja fraktsiooni liige Kalvi Kõva ütles Õhtulehele, et tööga seotud kulud on tööandja hüvitada. "Nagu kopajuht ei osta kütust ega elektrik kaableid oma töötasu eest, ei pea ka riigikogu liige tööga seotud kulutusi palgarahast kandma."

"Tavaolukorras on kuluhüvitiste kärpimine asendustegevus reitingu nimel, igaühe vastutus on hoopis säästlik kulutamine ning kahemõtteliste ja isiklike kulude välistamine," ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ning lisas, et enamik saadikuid selle järgi talitabki. 

Keskerakonna avalike suhete juht Andre Hanemägi põhjendas vastu hääletamist aga sellega, et põhiseaduskomisjon soovitas selle ettepaneku tagasi lükata.

Eriskummalised väljaminekud

Riigikogu liige võib paluda, et talle hüvitatakse tööga seoses tehtud väljaminekuid ühes kuus kuni 1031,24 euro eest. Enamasti peetakse selle all silmas sõidu-, side- ja posti-, lähetus, büroo-, koolitus-, esindus- ja vastuvõtu-, tõlke-, majutus- ning uuringute ja ekspertiiside kulusid.

Ent nii mõnigi rahvasaadik on palunud hüvitada kummalisena näivaid kulutusi. Näiteks kirjutas Õhtuleht kevadel, et EKRE fraktsiooni liige Raivo Põldaru pakkus mullu valijatega kohtudes kooki ja kohvi, kehvematel päevadel kattis laua õunte, paki hapukoore-sibula krõpsude ja mineraalveega, seevastu juhilubadeta Mihhail Stalnuhhin lasi hüvitada kulutusi sõiduautole, mille igapäevane kasutaja on hoopis tema abikaasa.

Tänane Postimees kirjutas, et selle aasta esimeses pooles on riigikogu liikmed kuluhüvitisi kasutanud muuhulgas ka näiteks meelelahutus- ja naisteajakirjade (Barbi Pilvre), omakirjutatud lasteraamatute (Mihhail Stalnuhhin), ukulelede (Märt Sults) ja isiklike sotsiaalmeedia postituste võimendamise (Martin Helme) tarbeks.

Poliitikud: ühe lauaga lüüa ei saa

Kas mingit tüüpi väljaminekute eest kuluhüvitise küsimine peaks juba eos välistatud olema? Poliitikud sellega üldiselt ei nõustu. Eranditeks on Helme ja Herkel. Kui esimene on seda meelt, et hüvitised võiks üldse ära kaotada, siis Herkeli meelest tuleks välistada autode liisimine. "Millist ajakirja keegi tellib, jäägu pigem ajakirjanduse kajastada, sest on päris raske piiri tõmmata, et see sobib ja see enam ei sobi."

Praegu kehtiva korra puhul on Helme sõnul raske öelda, kust lõpeb saadikutöö ja kust algab mingi muu tegevus. "Kas kohtumine mõne välismaise sõsarpartei rahvasaadikuga õhtusöögil on saadikutöö või parteitöö? Kas telesaatesse minnes auto parkimiskulu on saadikutööga seotud kulu või isiklik? Saadikud on parlamendis ju parteide nimekirjadest, mitte üksikkandidaadina, seega kõik mis nad teevad saadikuna on ühel või teisel moel ka parteitöö," ütles ta ja lisas, et peab antud olukorras parimaks seda, et dokumendid on avalikud. 

"Saadikud korraldavad kohtumisi ja väljasõite erinevatesse Eesti paikadesse ning võõrustavad külalisi riigikogus," ütles Hanimägi ja lisas, et sellistel puhkudel on tavapärane, et ostetakse ka erinevaid meeneid või kingitusi. "Nagu Mihhail Stalnuhhin, kes kingib lasteraamatuid või Märt Sults, kes kinkis pillid muusikakoolis." 

Ligi sõnas, et vajadus kulude järele sõltub suuresti valimispiirkonnast ja välissuhtluses. "Seepärast ei kõlba siin ühe lauaga lõikamine:"

Herkel lubab, et vabaerakondlased tegelevad riigikogu liikmete kuluhüvitiste vähendamise ja autoliisingute ära keelamise teemaga kindlasti edasi. 

Erakond Isamaa ei ole Õhtulehe küsimustele vastanud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee