Eesti uudised

Tartlased igatsevad toomkiriku varemete vägevat valgusmängu

GALERII | Valgusfestival maalib Tartus värviliseks 

Asso Ladva, 25. oktoober 2018 20:00
RAEKOJA FASSAAD: Liikuvad pildid Raekoja seinal panevad inimesd peatuma.Foto: Aldo Luud
„Tartus saab vaadata 14 valgusinstallatsiooni, neist kolm on siseruumes. Viimaste pärast on Tartu Kunstimaja, galeriid Noorus ja Kogo on neljapäevast kuni pühapäevani lahti kuni kella kümneni õhtul,“ räägib Tartu valgusfestivali peakorraldaja Elo Liiv.

Neljapäeva õhtul koos tänavavalgustuse süttimisega peaksid nähtavaks muutuma valgusteosed veel kesklinna pargis, Kassitoome orus, Küüni tänaval linnavalitsuse sisehoovis, Baeri tänava alguses oleva tühja telliskividest maja seinal ning Raekoja fassaadil. Iga installatsiooni juures on valgustatud tahvel, kus kirjas selle pealkiri ja autor.

Samal teemal

Mõned õhtul linna uudistama tulnud tartlased on veidi pettunud, sest esimene festival kaks aastat tagasi oli nende arvates etem ja silmapaistvam. Meenub tartlastele aga eelmisest korrast toomkiriku varemete efektne illuminatsioon, mis pani lati järgmiste festivalide jaoks väga kõrgele.

„Sel aastal toomkiriku varemeid ei valgustata,“ sõnab Liiv. „Tartu linn lubas paari aasta jooksul esimesel festivalil seal tehtu alaliseks muuta, aga asjad on natuke toppama jäänud. Toomkiriku valgustamine oli ka kaasava eelarve hääletusel, kuid kahe parema hulka ta seal kahjuks ei jõudnud.“

Linnarahvale on kõige nähtavamad kolm hoonet – Jaani kirik, haridusministeerium ehk endine pangamaja ning mänguasjamuuseum. Nende valgustus on festivali töötubades tudengite abil ja professionaalide eestvedamisel välja mõeldud ning paika pandud. Kolm hoonet valiti välja koostöös Tartu linnaarhitektidega, sest need on kultuurilooliselt olulised majad ja vääriksid esiletõstmist ka pimedal ajal. Liivi sõnul valib Tartu linn nende seast taas ühe välja, mis siis mingi aja jooksul muutub alaliseks valgustuseks.

Festivali peakorraldaja tänab kõiki osalisi hea koostöö ja sujuva asjaajamise eest. Festivali eriline tänu kuulub Shaté tantsukoolile, mis lubas oma majas pidada töötubasid ja konverentsi.

Festival avatakse neljapäeval Eesti Rahva Muuseumis Siiri Sisaski trio kontserdiga, mille valgusega ehib kunstnik Aljona Movko.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee