Maailm

Kui Trump sõpradele helistab, kuulavad Hiina ja Venemaa pealt (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 25. oktoober 2018 21:16
OHUTU: alluvad utsitavad presidenti iPhone'i asemel Valge Maja turvatud telefone kasutama Foto: EPA / Scanpix
Kui president Trump helistab oma sõpradele, et juttu ajada, klatšida või küsida, kuidas tal nende hinnangul ametis läheb, kuulavad hiinlased ja venelased neid erakõnesid pealt, väidavad USA luuretöötajad.

New York Times vahendab, et Hiina ametnikud kuulavad Trumpi erakõnesid huviga, et õppida, kuidas president töötab ning kuidas teda ja ta valitsust kõige paremini mõjutada. Hiinlaste spionaažis on oma osa ka teatud mõttes lobitööl: selgitada välja, millised argumendid Trumpi veenavad, kelle nõu ta tõenäoliselt kuulaks jne. Peking loodab luureametnike sõnul vältida kaubandussõja eskaleerumist USA ja Hiina vahel.

Samal teemal

Trumpi abilised, kes anonüümselt ajalehega rääkisid, on korduvalt palunud presidendil tavaliselt mobiiltelefonilt helistamine lõpetada ning hoiatanud, et lisaks hiinlastele kuulavad tema juttu regulaarselt pealt ka venelased. Moskva siiski arvatavasti Trumpi erakõnede vastu nii sama suurt huvi ei tunne. Üks endine Valge Maja luuretöötaja sõnas, et seda seetõttu, et Trump on Putini suhtes soojalt meelestatud.

Hoolimata sellest, et kõik ümbritsevad survestavad presidenti kasutama Valge Maja turvatud telefoniliine, ei ole too oma iPhone'ist jonnakalt loobunud. Ta kasutab seda küll viimasel ajal vähem, kuid on alluvate ärrituseks elektroonika ja tehnoloogia ohtude osas üsna leige suhtumisega.

President Trump säutsus antud teemal Twitteris, et New York Timesi lugu on igav, väljamõeldis ja libauudis. Tema sõnul kasutab ta mobiili üliharva ja kui, siis ainult valitsuse loal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee