Jamal KhashoggiFoto: PA Images / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 25. oktoober 2018 19:24
CIA direktor Gina Haspel ütles neljapäeval, et kuulis salvestust saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi surmast. Saudid aga muutsid mitmendat korda oma versiooni mehe surma kohta ja ütlesid nüüd, et see oli ette planeeritud.

ABC News vahendab, et Saudi prokurörid tunnistasid, et Khashoggi surm oli planeeritud. Nende sõnul jõudsid nad selle järelduseni, kui olid tutvunud Türgi võimude tõenditega. Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles seda juba mõni päev tagasi.

CIA direktor Gina Haspel aga väitis neljapäeval, et tutvus eelmisel nädalal Türgis salvestisega, millel on kuulda Khashoggi tapmist. Varem käisid jutud, et seda kuulis ka välisminister Mike Pompeo, kuid minister eitas seda.

2. oktoobril sisenes dissidendist ajakirjanik Türgis Istanbulis kodumaa konsulaati ning pärast seda pole teda enam nähtud. Khashoggi pidi kõigest mõned paberid korda ajama, et oma türklannast kihlatuga abielluda saaks.

Türgi võimude sõnul piinati Khashoggit enne surma ning ta keha tükeldati. Khashoggi maised jäänused on politsei arvates tõenäoliselt kusagil Istanbuli lähedal metsas. Saudid on oma versiooni sellest, mis Khashoggiga juhtus, mitmel korral muutnud. Algul eitasid nad Khashoggi surma konsulaadis üldse, väites, et mees lahkus nende juurest elusana ja ühes tükis. Saudid riietasid isegi ühe Khashoggi surma eel konsulaati saabunud mehe surnud ajakirjaniku rõivastesse, panid talle ette valehabeme ja prillid ning saatsid ta uksest välja, võib-olla lootes, et turvakaamera ette sattudes petab vale-Khashoggi uurijad ära.

Ajakirjanik Jamal Khashoggi oli Saudi Araabia kuningapere ning riigi süsteemi suur kriitik ja elas eksiilis USAs.