Juhtkiri

Juhtkiri | Kui astud kooli, siis arvesta õppimisega (7)

Ohtuleht.ee, 24. oktoober 2018, 18:52
Käes on koolivaheaeg, usinamad õppurid kasutavad nädalast pausi aktiivseks puhkuseks, teised aga koolistressi väljamagamiseks. Kuna enamasti räägitakse kevadväsimusest, siis võiks öelda, et hiljuti lõppenud suve arvestades ei tohiks õpilased olla juba väsinud ja depressioonis.

Ometi on üleväsimus osale probleemiks, eriti aga gümnaasiumiastmesse jõudnutele. Arusaadav, et suur elumuutus tekitab stressi ning siin saab kool omalt poolt uute olude ja nõudmistega kohanemisele kaasa aidata. Gümnaasium pole küll koht, mida antidepressantide toel läbida üritada, probleemidega tuleb tegelema hakata enne, kui nad suureks paisuvad. Enamiku gümnaasiumisseastujate mured leevenevad sisseelamise järel ja kooli toel ajapikku õnneks iseenesest. Tee tööd ja näe vaeva, siis on ka nutiajastul võimalik õppida süvenema ja omandada iseseisva töö harjumused.

Küll aga võib küsida, milline on tegelikult meie ühtluskoolisüsteemi koolide tase, kui põhikooli viielisena lõpetanu hakkab gümnaasiumisse jõudnuna maadlema kahtede-kolmedega. Põhikooli lõpueksamid on kavas küll ära kaotada, kuid riigieksamid võimaldaksid mitte ainult õpilastel oma taset võrrelda, vaid ka koolidel endil. Sest gümnaasium on ettevalmistusaste õpingute jätkamiseks kõrgkoolis, mitte aga koht muretu lapsepõlve pikendamiseks kolme aasta võrra.

Ehk tuleb tõele näkku vaadata ja nentida, et meil on gümnaasiume liiga palju ja nende tase on liiga erinev, kui otsustada paljukritiseeritud koolide reastamise põhjal riigieksamite pingerea alusel. Gümnaasiumide suunas kreenis haridussüsteemi juures on aga ametikoolid ja sealsed õppimisvõimalused endiselt teenimatult varju jäänud.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee