Eesti uudised

SPIOONI ERIDIEET: luurelennuki pilooti suurem ihuhäda tabada ei tohtinud 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 24. oktoober 2018 20:06
CIA foto spioonilennuki U-2 testlennust Nevadas aastal 1955. Eelduste kohaselt oli ka sel korral piloot püüdnud järgida dieeti rooja ja õhugaaside minimeerimiseks. Foto: AP/Scanpix
Ameeriklaste külma sõja aegses spioonilennukis Lockheed U-2 ei olnud kohta häda number 2 jaoks, kirjutab Popularmechanics.

U-2 oli tuntud selle poolest, et piloodi vastupidavus pandi viimse piirini proovile. Aegamööda kõrgel taevas hõljuv õhumasin tegi kuni üheksatunniseid lende, üksainus piloot kokpitis maapinnast fotosid tegemas ja kohati maa-õhk tüüpi rakettide eest kõrvale põikamas.

Üheksa tundi on kaunis pikk aeg, et olla topitud ilma kempsuta lennukisse – või pisikesse kokpitti omaenda kõhugaaside sisse. Nii koostas Luure Keskagentuur ehk CIA U-2 lenduritele erilise dieedi, vältimaks vajadust kakada või kõhutuult lasta.

1950ndate algul oli CIA U-2 programmi eesmärk viia läbi Nõukogude Liidu, Hiina ja teiste riikide vastu suunatud luuremissioone. Lendude käigus tehti allolevast maapinnast tuhandeid pilte ja saadi nii ülevaade NSVLi ja Hiina edust tuuma- ning tavarelvastuse arendamisel.

Lennud viidi läbi suurima saladuskatte ja range kontrolli all ning CIA-l olid pilootidele nii lennueelseks kui –järgseks ajaks ranged juhised. Pilootidel soovitati vähemalt kümme tundi magada ja tegelda kuus tundi kerge spordiga (ujumine, golf) ning puhketegevustega (male, kaardimäng, ajaveetmine perega).

U-2-le oli sisse ehitatud „kergendustoru“ urineerimise tarbeks, sest ükski inimene ei suuda üheksa tundi järjest põit kinni hoida. Aga salajasel lennukil polnud mingit vahendit fekaalide eraldamiseks. Nii pöördus CIA eeldatavasti toitumisspetsialistide poole ja koostas rooja koguse minimeerimiseks spetsiaalse dieedi. Hiljuti sai varem ülisalajane manuaal ka avalikuks ning see sisaldas järgnevaid juhiseid.

* Piloodid peaks 24 tundi enne lendu alustama kõrge valgusisaldusega ja väheste jääkainetega dieeti. Eesmärk on tarbida toite, mida on seedetraktis võimalik pea täielikult imendada ning nii jätta järgi minimaalselt jääkained rooja ning kõhugaaside moodustumiseks. 

* Soovitatavad toidud: kohv, tee, riis, nuudlid, kodujuust, munad, liha, supid, maiustused, juurviljad.

* Mittesoovitatavad toidud: piim, leib, sellised magustoidud nagu näiteks pirukad ja kondiitritooted, praetud toidud, rasvased toidud, puuviljad, hapukurgid, pähklid ja juust. Ka oli spioonidel keelatud vürtsiste toitude tarbimine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee