Maailm

Anne Applebaum Poola valitsuse kriitikast: isegi üks juut ei jõua Poolat nii palju mustata (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 23. oktoober 2018, 20:33
Ajaloolane Anne Applebaum: vimm, kadedus ning üle kõige usk sellesse, et „süsteem“ on ebaõiglane, on levinud mõttemallidFoto: Vida Press

Kuulus ajaloolane, Nõukogude repressioonidest raamatuid kirjutanud Anne Applebaum kirjeldab The Atlanticule kirjutatud arvamusloos millenniumivahetust oma Poola kodus. Meeleolukas peoõhtu on aga jäänud kaugesse minevikku. Inimesed, kes toona üksteist uue aastatuhande puhul õnnitlesid, enam üksteisega ei suhtle. Applebaum on poolte vanade sõprade jaoks persona non grata ning Ungaris ja Poolas suhtutakse temasse kui vaat et rahvavaenlasse. Tema kriitika autoritaarse hõnguga riigijuhtide suunal on temast teinud lääneliku vaenlase, ehkki George Sorose ja Süüria pagulastega ta ühel pulgal veel ei ole.

„Need omavahelised võõrandumised on poliitilised, mitte isiklikud,“ selgitab Applebaum vanade sõprade vahel tekkinud vaikust. Poolast on saanud üks lõhestunumaid riike Euroopas, mille järel tuleb järgmisena ilmselt Ungari, ent tegelikult on neid märke kõikjal, ka mitte ainult meie mandril. Maailmavaateline lõhe ei ole mitte ainult vanade sõprade, vaid ka pereliikmete, eriti vanemate ja nende täisealiste laste vahel.

Parempopulistlik PiS (Seadus ja Õiglus, mõnikord tõlgitud ka Õigus ja Õiglus) on järk-järgult muutumas autoritaarseks parteiks. Juba 2015. aastal pärast valimisvõitu rikkusid erakonna juhid Poola põhiseadust ning määrasid põhiseaduskohtusse uued kohtunikud. Sarnase tembu tegid nad hiljem ka riigi ülemkohtuga. Nad võtsid üle riigitelevisiooni, vallandasid mitu populaarset saatejuhti ning asusid hoolega uudistesse pikkima endale sobivat sõnumit. Paljude riigiettevõtete esiotsa määrati parteile truud tegelased.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12. september 2018, 21:12
TUDENGIRÜHMITUS: Gulag oli kaastundlik, rehabiliteeriv ja hariduslik süsteem!
21. märts 2018, 08:51
Rahvusvaheliselt tuntud arvamusliidrid Eesti valitsusele: toetame kommunismikuritegude muuseumit Patareis
8. veebruar 2018, 21:27
Ajaloolane Applebaum süüdistab Poola valitsust kallutatud meedia toetamises
15. november 2017, 09:02
Ajaloolane Anne Applebaum tunneb muret Poolas jõudu koguva rahvusluse pärast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee