Ajaloolane Anne Applebaum: vimm, kadedus ning üle kõige usk sellesse, et „süsteem“ on ebaõiglane, on levinud mõttemallidFoto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 23. oktoober 2018 20:33
Kuulus ajaloolane, Nõukogude repressioonidest raamatuid kirjutanud Anne Applebaum kirjeldab The Atlanticule kirjutatud arvamusloos millenniumivahetust oma Poola kodus. Meeleolukas peoõhtu on aga jäänud kaugesse minevikku. Inimesed, kes toona üksteist uue aastatuhande puhul õnnitlesid, enam üksteisega ei suhtle. Applebaum on poolte vanade sõprade jaoks persona non grata ning Ungaris ja Poolas suhtutakse temasse kui vaat et rahvavaenlasse. Tema kriitika autoritaarse hõnguga riigijuhtide suunal on temast teinud lääneliku vaenlase, ehkki George Sorose ja Süüria pagulastega ta päris ühel pulgal veel pole.

„Need omavahelised võõrandumised on poliitilised, mitte isiklikud,“ selgitab Applebaum vanade sõprade vahel tekkinud vaikust. Poolast on saanud üks lõhestunumaid riike Euroopas, mille järel tuleb järgmisena ilmselt Ungari, ent tegelikult on selle märke kõikjal. Maailmavaateline lõhe ei ole mitte ainult vanade sõprade, vaid ka pereliikmete, eriti vanemate ja nende täisealiste laste vahel.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon