EI OLE RAHUL: Trump arvab ka, et keskameeriklastega on kuidagi liitunud rahvast Lähis-IdastFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. oktoober 2018 22:00
USA president on ärritunud Hondurase, Guatemala ja El Salvadori peale, kelle maadelt liigub USA-Mehhiko piiri poole suur karavan põgenikke, vahendab BBC.

Ühendriikide president teatas Twitteri vahendusel, et vähendab või katkestab üldse humanitaarabi osutamise neile Kesk-Ameerika riikidele. Iroonilisel kombel võib vaesunud riikide abist ilma jätmine aga põgenikke just juurde tekitada. Trump näib olevat seisukohal, et kolm maad peaksid oma inimesi riigist lahkumisel takistama.

Esmaspäeva pärastlõunase seisuga ületas tuhandetest inimestest koosnev karavan Guatemala-Mehhiko piiri ning liigub mööda Mehhikot USA poole. Suures karavanis liigutakse üksteise kaitseks, ohutuma rännuteekonna huvides.

Trump süüdistab seltskonda illegaalselt USAsse sisenemise soovis, ent paljud rändurid väidavad, et omavad kodumaise tagakiusamise ja jõuguvägivalla tõttu pagulasstaatust. Poliitilise tagakiusamise eest USA tõepoolest asüüli pakub, ent jõuguvägivalla ja perevägivalla eest - Kesk-Ameerika põgenike peamised motiivid - enam mitte. Kas asüülitaotlejad seda ka ise teavad, on iseasi.

Hondurasest pärit migrandid Mehhikos Foto: AFP/Scanpix

Mitmes varasemas Twitteri-säutsus näib Trump arvavat, et Kesk-Ameerikast liikuma läinud karavan on kuidagi demokraatliku partei süü. „Need karavanid on demokraatide partei häbiplekiks. Muutke immigratsiooniseadusi KOHE!“ käsutab president ühes säutsus. Ta soovitab ameeriklastel, kes peaksid juhtumisi mõnd karavani märkama, mõelda demokraatide peale. Samuti on ta arvamusel, et karavaniga rändavad kaasa ka „tundmatud lähisidalased“.