TervisetõendFoto: Erakogu
Liis Vaksmann 22. oktoober 2018 20:45
„Ma olen oma perearsti juures viimase poole aasta jooksul käinud üle kuu selleks, et saada eri tervisetõendeid: juhiloa juurde, relvaloa taotlemiseks, alarmsõidukijuhi tõendi saamiseks ja uue töökoha vahetamise tarbeks,“ kurjustab Liis.

„Kõigi nende puhul astun kabinetti, võtan istet ja perearst uurib, kas mul on kaebusi. Vastates ei, klõbistab ta midagi arvutis. Küsib veel paar lisaküsimust, nagu kas mul on millegi vastu allergiaid, teatab siis mõned minutid hiljem: „Tehtud!“ ning kasseerib 20 eurot. Selliselt olen ma juba üle saja euro nii oma perearstile kui ka psühhiaatrile viinud. Ja muidugi küsitakse selle eest alati sularaha!“ pahandab Liis ja uurib, kas sellisel juhul oleks ehk võimalik võtta kasutusele ühtne blankett, mida saaks kasutada samal ajal eri asutustes.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna peaspetsialist Mare Toompuu ütleb, et tervisetõend on dokument, millega tervishoiuteenuse pakkuja tõendab meditsiiniliste tingimuste (mitte)vastavust nõuetele. 

„Nõuded võivad  olla erinevad, kuna eri tegevused nõuavad ka erinevat terviseseisundi valmisolekut. Nii on terviseseisundi vastavus õpetajatele, kokkadele, politseile jm ametile ka erinev. Teatud ametitel ei saa töötada krooniliste haigustega, mis ei võimalda kiiret liikumist või mille puhul on vähenenud tähelepanuvõime,“ selgitab Toompuu. „Tervisetõendite väljastamise läbipaistvuse garanteerib korrektne dokumenteerimine.“

Ta viitab sellele, et tervisetõendi kehtivuse ajad võivad olla erinevad. „Arst saab  vajadusel määrata ka lühemaid tähtaegu, arvestades inimese vanust, kaasuvaid haigusi ja uuringute tulemusi, näiteks mootorsõidukijuhi tervisetõend.“

Medicumis töötav ravijuht Dagmar Rüütel ütleb, et kui oleks üks tervisetõend, mis sobiks esitamiseks kõigile ametkondadele, siis tuleks selle hind üpris kopsakas. „Kui inimene võiks ära teha kõik läbivaatused ja uuringud, mida praegu eri tervisekontrollide käigus tehakse, ja saaks ühe universaalse tervisetõendi, siis tuleks sellise tõendi hind üsna kõrge. Samas ei soovi kõik inimesed toidukäitlejana töötada, mispuhul on muu hulgas vajalikud uuringud nakkusetekitajate kandluse välistamiseks; relva soetada, kus on muu hulgas vajalikud uuringud psüühika- ja käitumishäirete avastamiseks jne. Seega on praegune süsteem selles mõttes õiglasem, et tõendi tasu hõlmab vaid sellise suunitlusega läbivaatust-uuringuid, mida konkreetselt vaja.“

Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna tervishoiuteenuste nõunik Kaidi Usin tõdeb samuti, et kuigi teatud andmed tõenditel võivad kattuda, on erinevate nõuete tõttu isiku tervisele tõendil vaja kajastada ka spetsiifilisi tervisenäitajaid või tervisetõendi väljastamiseks on vaja kaasata eri spetsialiste. Teatud tervisetõenditel on ka piirang, millise eriala arstid võivad neid väljastada. Näiteks tohib raudteetöötajale tervisetõendit väljastada töötervishoiuarst või meremehele eriarstiabi eriala omandanud ja koolituse läbinud arst.

Kommentaarid  (32)

Anu 23. november 2019 07:37
See on vajalik, et küündimatud arstid saaksid töötegemist imiteerida ja ka riik raha saaks. Muidugi ka selleks, et inimesi pehmelt öeldes kiusata.
teate mis 23. oktoober 2018 09:47
ärge seletage, et selle dokumendi hind tuleb üüratu. Ei tule ja maksaks heal juhul VIIS eurot heal juhul ja seda juba sel põhjusel, et teil on tehtud digi põhjaline moodustis kus kirjas kõigile vajalikud andmed. Paberkandja on ajast ja arust või siis nüüd on need meeletud miljonid äkki prügimäele saadetud mis digidoktori alla maetud on?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS