Eesti uudised

Voldemar ja Elfriede Lenderile rajatakse mälestusmärk (4)

Toimetas Liina Hallik, 22. oktoober 2018 19:13
Tallinna esimesed eestlastest linnapead Voldemar Lender ja Jaan PoskaFoto: Heiko Kruusi
Neljapäeval, 25. oktoobril alustatakse Politseiaia pargis mälestusmärgi püstitamist Voldemar ja Elfriede Lenderile - Tallinna linna ajalukku sügava jälje jätnud abielupaarile, teatas linnavalitsus. 

Voldemar ja Elfriede Lenderil on oluline tähtsus ja roll Tallinna ja Eesti ajaloos.

Voldemar Lender oli aastail 1906-1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea. Selleaegne majatüüp on saanud ajastu märgina Lenderi nime. Tallinn vajas toona suurel hulgal uusi maju, sest uute suurte tööstusettevõtete rajamine kasvatas hoogsalt linna elanikkonda.

Tallinna esimesed eestlastest linnapead Voldemar Lender ja Jaan PoskaFoto: Heiko Kruusi

Lenderi-tüüpi maja on 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja, mis oli algselt kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga, lihtne ja väikeste korteritega. Tänagi on neid alles tervelt tuhatkond. Kõige enam Lenderi tüüpi maju on säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumites. Nimetatud asumid on kuulutatud miljööväärtuslikeks hoonestusaladeks.

Lenderi tüüpi maja Loode 3Foto: Ekspress Meedia / Priit Simson

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka tema abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.

Tallinna Kommunaalameti tellimusel koostas mälestusmärgi rajamise projektdokumentatsiooni M. Pressi arhitektuuribüroo AS, mälestusmärgi skulptuuri valmistamise ja paigalduse teostab Vergo Vernik FIE ning ehitustöid teostab Enska Ehitus OÜ. Ehitustööde lepinguline maksumus on umbes 175 000 eurot ning ehitustööde lepinguline tähtaeg detsember 2018.

Samal teemal

26.01.2017
Vabariigi juubeliks püstitatakse mälestusmärk esimesele eestlasest Tallinna linnapeale
14.12.2016
Esimesele eestlasest Tallinna linnapeale rajatakse mälestusmärk
03.12.2016
Juske tegi ettepaneku rajada Tallinnasse mälestusmärk Voldemar ja Elfriede Lenderile

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee