Maailm

Eestigi ootab läbematult vastuseid Jamal Khashoggi mõrva kohta

Välisministeerium: Saudi Araabia ei ole Eesti koostööpartner (18)

Greete Kõrvits, 22. oktoober 2018 19:47
Rahvusvaheline üldsus kahtlustab, et Saudi kroonprints Mohammed bin Salman (vasakul) tellis tema suhtes ülikriitilise ajakirjaniku Jamal Khashoggi (paremal) mõrvaFoto: AFP/AP/Scanpix
Türgi meedia avaldab saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi võika surma kohta uusi detaile kiiremini kui Saudi Araabia võimud neile vastata jõuavad. Eesti välisminister Sven Mikser loodab, et maailm saab peagi teada ilustamata tõe sellest, mis 2. oktoobril Istanbulis asuvasse kodumaa konsulaati astunud dissident-ajakirjanikuga täpselt juhtus.

CNN vahendab, et pärast ajakirjaniku mõrva olevat saudid vist lausa üritanud üht viieteistkümnest Khashoggi surma eel konsulaati saabunud kahtlasest ametnikust Khashoggi pähe ära maskeerida. Mehel oli seljas Khashoggi seljast võetud ülikond, samuti ees valehabe ja prillid. Türgi politsei sõnul on salapärane mees Mustafa al-Madani, üks meestest, kes Khashoggi mõrvas osales. 

Samal teemal

Saudi Araabia eitas riigi kuningaperet sageli kritiseerinud ning USAs eksiilis elanud ajakirjaniku surma mitu nädalat, kuid väidab nüüd, et mees suri, kuna ta kukkus konsulaadis kaklema. Rusikavõitluse käigus haaranud vastane ajakirjanikust, keeras käe ümber ta kõri ja kägistas ta surnuks.

Mõned seda uudist näinud lugejad kogu maailmast viitavad, et tundub üsna ebatõenäoline, et kõigest abiellumiseks vajalikku dokumenti taotlema läinud kergelt ülekaaluline ajakirjanik läks viieteistkümne eriagendi vastu ise rusikatega vehkima. Enne Türgi politsei saatkonda lubamist toimus hoones põhjalik suurpuhastus.

Saudi välisminister Adel al-Jubeir rääkis Ameerika kanalile Fox News, et Khashhoggi tapmine oli lihtsalt üks suur viga. Ühtlasi kinnitas minister, et mõrva ei tellinud kroonprints Mohammed bin Salman. „Isikud, kes seda tegid, tegid seda väljaspool oma võimuulatust,“ lisas ta. Kus asub Khashoggi surnukeha, ta ei tea. Türgi politseil on aga alust kahtlustada, et Khashoggi keha tükeldati sealsamas konsulaadis ja tema maised jäänused on maetud kuhugi Istanbuli lähedale metsa. 

Viimased sammud: Jamal Khashoggi (punase sõõri sees) saabus 2. oktoobril kodumaa konsulaati Istanbulis Foto: TRT World/Handout via Reuters / Scanpix

Kuidas suhtub Saudi Araabiasse ja nende pidevas muutumises loosse Khashoggi saatusest aga Eestimaa? „Ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrv Saudi-Araabia Istanbuli peakonsulaadis on erakordselt jõhker kuritegu ja mõjutab kahtlemata Saudi-Araabia suhteid kõigi demokraatlike riikidega,“ sõnab välisminister Sven Mikser endapoolses pöördumises. „Khashoggi surma asjaolude osas on vajalik põhjalik, läbipaistev ja sõltumatu uurimine ning kõik süüdlased tuleb välja selgitada ja vastutusele võtta, sõltumata nende positsioonist ühiskonnas või kuningriigi võimuhierarhias,“ vihjab Mikser, et saudi kroonprints ei asu seadustest kõrgemal.

See on vähemalt teoorias põhimõtteliselt tõsi ka prints Mohammedi kodumaal. Saudi Araabia kohtusüsteem tugineb šariaadiseadustel ja koraanil ning selle järgi ei ole kuningapere liikmed - ning seda on ka ette tulnud - tingimata süüdistustest puhtad. Iseasi on aga see, kui tõenäoliselt rakendatakse karistusi kuningapere soosingus olevatele tegelastele, saati siis kroonprintsile endale. Saudi Araabias kehtib absoluutne monarhia. Ametlikult on riigi peaminister kuningas ise, kuid enamasti täidab vastavaid ülesandeid selleks määratud soosik, antud juhul kroonprints Mohammed.

Euroopa Liit, sh Eesti nõudis ühisavalduses sõltumatut ja läbipaistvat uurimist Khashoggi surma asjaoludes juba eelmisel reedel. Edasist arutatakse Mikseri sõnul siis, kui konkreetsed asitõendid on olemas ja vastused välja selgitatud. Mikseri sõnul ei ole euroliit naiivne saudide loo uusversioone uskuma: „Kuna Saudi-Araabia võimude selgitused Khashoggi saatuse osas on alates ajakirjaniku kadumisest pidevalt muutunud, tuleb ka nende praegusesse versiooni toimunust suhtuda kriitiliselt. Loodetavasti annab Türgi võimude poolt läbi viidava uurimise järelduste avalikustamine maailma avalikkusele selge ja ilustamata pildi sellest, millised olid Khashoggi tapmise asjaolud ning kelle teadmisel ja korraldusel veretöö toime pandi.“

Ent kuidas on lood Saudi Araabia kui meie potentsiaalse liitlase või äripartneriga? Miks on mõni mitte just kõige demokraatlikum, meie väärtushinnangutega vähem kooskõlas riik meile salongikõlbulikum kui mõni teine?

Saudi Araabia ei ole riiklikul tasandil ka meie partner, kinnitab välisministeerium. Eesti ja Saudi valitsuste vahel vastavaid koostööleppeid ei ole, küll aga on teadaolevalt üksikuid projekte kahe riigi eraettevõtete vahel. Seda peamiselt IT ja e-teenuste vallas.

Esmaspäeval kohtusid Türgi parlamendi väliskomisjoniga riigikogu esimees Eiki Nestor ja riigikogu väliskomisjon. Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson sõnas, et Eesti ja Türgi peaksid NATO liitlastena tugevdama julgeolekualast koostööd.

Türgi kolleegid kurtsid meie väliskomisjonile, et riigi püüdlused liituda Euroopa Liiduga on kestnud väga kaua ja see mõjub avalikule arvamusele Türgist negatiivselt. Samuti jagati seisukohta, et rahvusvaheline üldsus peab rohkem tähelepanu pöörama võitlusele terrorismiga ning et üle seitsme aasta kestnud ulatusliku rändesurve põhjustanud Süüria kriisile tuleb leida lahendus.

Võimalik, et Jamal Khashoggi mõrva uurimine ja asjaolude väljaselgitamine võib Türgi ülalmainitud negatiivsele kuvandile kokkuvõttes vägagi positiivselt mõjuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee