Blogiauhindade jagamine

MARILYN JURMANI BLOGI | Õpetame Rumile esimeste sõnadega koos juba ka inglise keelt! (34)

Marilyn Jurman, 21. oktoober 2018, 15:36
 Marilyn Jurman
Nädalad lähevad nii kiiresti, et vahepeal ei märka ise ka, et pühapäev on jälle käes. Selle nädal jooksul on olnud eri sündmusi, joogat, pidusid, koristamist, loenguid, koosolekuid, näitlemist jms, aga kõige tähtsam vast on see, et Rumi on hakanud lõpuks sõnu ütlema.

Eks ta veidi lälises midagi enne ka, aga just see, et kordab öeldut järele ning viib kokku sõna ja tähenduse, on meie jaoks väga uus asi.

Lemmiksõnad on 'pall', 'kalli' ja 'pai'. Esimene tähistab siis kõiki ümmargusi asju, mida saab visata või jalaga lüüa. Pildi peal on kõik ringid ja ovaalid ka pallid. 'Kalli' on vist üks kõige esimesi sõnu ja see käib koos käte laiali ajamisega, mis tihtilugu on tähtsam, kui kallistus ise. 'Pai' tähendab tasast liigutust, mida saab teha loomadele, beebidele, iseendale ja ka täiskasvanutele. Seda me õpetasime talle just seetõttu, et ta ei teeks endast pisematele kogemata haiget.

Oleme hoolitsenud ka selle eest, et Rumil oleksid keeled suus, seega inglise keelest on tema sõnavaras wow – mis tähistab kõiki meeldivaid asju. Ja Rumile põhimõtteliselt meeldivadki kõik asjad. Teiseks oleme talle kogemata selgeks õpetanud loendamise – one, two, three. Itaaliakeelne vaieldamaru lemmiksõna on ciao ja see käib koos lehvitamisega. Seda kasutame äramineku puhul.

Veel on tähtsad sõnad 'õue' ja 'papu', mis mõlemad viitavad soovile minna õue või soovile mitte minna magama. Aru saab Rumi ka sõnadest 'musi' ja 'tuttu', kuid neid ta ise ei kasuta. Ise kasutab veel sõna 'ei' ja ka seda ütleb ta millegipärast aeg-ajalt inglise keeles. Mina ei õpetanud. Küll aga õpetasin ta haukuma ja seda teeb ta iga kord, kui kohtab mõnda koera, kes talle tavaliselt haugatusega vastab. Autodest on sujuvalt saanud 'viu-viud' tänu meeldejäävatele politseiautodele. 'Kiisu' on ka selge, kuid 'mjäu' veel väga hästi välja ei tule.

Ah jaa muidugi ei saa unustada ka 'mõmmit' ja 'mämm-mämmi'. Ja söömise puhul on veel ka üks lemmiksõna 'kuum', mida koos puhumisega kasutatakse nii kuuma supi kui ka maitsestamata jogurti puhul. Nii igaksjuhuks. Viimasel ajal tulebki pigem kogu aeg neid sõnu juurde, seega vaikselt hakkab arvepidamine sassi minema. Sellepärast otsustasin ka need esimesed ja meeldejäävamad siia kirja panna. Huvitav on see, et sõnu 'emme' ja 'issi' ta eriti ei kasuta. Kui ette öelda, siis ütleb järgi, aga üldiselt ise neid pigem ei kasuta. Ei ole ka veel kasutuses kurikuulsat sõna 'anna'. Selle asemel vist pigem on tekkinud sõna 'see' koos näpuga osutamisega.

Lisaks sellele, et imetlen Rumi uusi sõnu, toimuvad mul stuudios ikka kenasti regulaarselt ka joogarunnid. Kui sul on selline tunne, et tahaks ka midagi uut õppida, ja võib-olla ka oma sõnavarasse mõned uued sanskritikeelsed sõnad saada, siis järgmisel pühapäeval korraldan jooga algajate kursuse, kus just seda teemegi – õpime veidi joogapoose, nende nimetusi ja ka ajalugu. Kohtumiseni!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee