„Õiglust Jamalile“: üle maailma toimuvad Saudi Araabia saatkondade ja konsulaatide ees meeleavaldused arvatavasti mõrvatud ajakirjaniku mälestuseksFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 19. oktoober 2018 21:47
Teadmata kadunud ning surnuks peetud Saudi dissidendist ajakirjanik suri Türgi võimude andmeil kodumaa saatkonnas jõhkrat surma. Politseil on alust arvata, et tema tükeldatud surnukeha on peidetud Istanbuli lähedale metsa, vahendavad BBC ja Guardian.

2. oktoobril sisenes Jamal Khashoggi, Saudi Araabia kuningaperet sageli kritiseerinud ajakirjanik vastumeelselt riigi konsulaati Istanbulis. Mees pihtis enne minekut türklannast kihlatule, et ei tahaks üldse jalga Saudi Araabia pinnale tõsta, ei riiki ega selle esindusse. Kuid ta pidi sinna minema, et saaks loa abielluda - oma esimesest naisest oli ta lahutanud ja paberimajandus vajas täitmist.

Kuid konsulaadist ta enam välja ei tulnud, ehkki saudid raiuvad nagu rauda, et Khashoggi lahkus nende juurest elusana. Turvakaamera salvestistelt näha, et vaid kaks tundi pärast Khashoggi saabumist voorivad maja juurde autod 15 saudi luureametnikuga. Väidetavalt on üks neist kohtumeditsiini taustaga isik ning ühel ametnikul olevat kaasas luusaag.

Türklastel olevat ka võikad heli- ja videosalvestised, millel on väidetavalt kuulda, kuidas ajakirjanikku piinatakse. Neid nad siiski kellegagi jaganud ei ole, ehkki vahepeal käisid jutud, et neid on näinud-kuulnud USA välisminister Mike Pompeo.

Enne Türgi politsei saatkonda lubamist toimus hoones põhjalik suurpuhastus.

Türgi võimud usuvad nüüd, et Khashoggi maised jäänused on peidetud mõnele põllule või metsa Istanbuli lähedal. Reedel algasid otsingud Istanbuli lähistel Belgradi-nimelises metsas. Uurijad juhatasid sinna konsulaadist lahkunud diplomaatiliste sõidukite jäljed.

Samal ajal jätkuvad 15 Türgi kodanikust konsulaadi töötaja ülekuulamised.

Suurbritannia eriteenistuse MI6 endine juht kritiseeris BBC-le USA-Saudi partnerlussuhteid: „Kõik tõendid viitavad sellele, et [mõrva] tellisid ja viisid täide inimesed, kes on lähedal [saudi kroonprintsile] Mohammed bin Salmanile. Ja ma ei usu, et prints oleks seda teinud, kui ta poleks arvanud, et tal on USA valitsuselt luba, ütleme otse välja - käituda nii, nagu ise heaks arvab.“

USA president Donald Trump lubab, et kui peaks välja tulema, et ajakirjaniku mõrva taga on saudid, saavad tagajärjed tõsised olema.