Gaasiseadme ühendamata suitsutoru Põhja-Tallinnas Foto: Tehnilise järelevalve amet
Toimetas Maarit Stepanov 19. oktoober 2018 16:44
Reedel sai Põhja-Tallinnas inimene vingumürgituse: tehnilise järelevalve amet (TJA) tuvastas kohapeal, et juhtumi põhjustas gaasiseadme ühendamata suitsutoru, mistõttu sattusid põlemisjäägid ja vingugaas eluruumi.

Päästekeskuse pressiesindaja sõnul sai häirekeskus kell 9.35 teate, et Põhja-Tallinnas Puhangu tänaval asuvas korteris hakkas seal viibinud kiirabibrigaadi varustuses olnud vingugaasiandur tööle.

Kiirabi oli korteris seetõttu, et seal olnud 40aastasel naisel olid krambid. Korteris viibinud kannatanu viidi tervise kontrollimiseks haiglasse. 

Päästekeskuse andmetel oli korteris olemas küll suitsuandur, kuid sellel olid patareid tühjad ja gaasiandur oli seinast välja tõmmatud. Seevastu TJA andmetel vingugaasiandurit korteris polnudki.

Järelvalveameti inspektorid sulgesid korteris gaasivarustuse kuni puuduste kõrvaldamiseni.

Eestis on ca 40 000-50 000 gaasiseadmeid kasutavat majapidamist.

Teadlikkuse tõstmiseks saadab amet otsepostina kõikidele nendele majapidamistele gaasiohutuse teavituskirja, mis sisaldab infot ja juhiseid, mida ja kuidas gaasiseadmete kasutamise korral teha tuleb, et ohutus oleks tagatud

TJA jätkab järelevalvet ja kodukülastusi ning teeb koostööd päästeametiga, kes oma kodukülastuste käigus jagavad TJA infomaterjale ning nõustavad koduomanikke.

MEELESPEA GAASISEADMETE KASUTAJATELE:

Gaasiseade on ohutu ainult siis, kui ta on töökorras! Töökorras gaasiseade ei tekita vingugaasi.

 • Kui tunned maagaasilõhna, sulge gaasikraan ja tuuluta ruumid. Ära kasuta lahtist tuld ega sädemeid tekitavaid asju, sh elektripistikud ja lülitid. Kutsu gaasilekke kõrvaldamiseks gaasitööde tegija.
 • Kui gaasiseade ei lähe tööle või lülitub välja – ära ürita seda vägisi käima saada. Kutsu gaasitööde tegija, kes gaasiseadme korda teeb.
 • Kui gaasiseadmel on puuduvaid osasid – ära kasuta gaasiseadet, lase gaasiseade korda teha.
 • Kui gaasiseadme ruumis ei ole ventilatsiooniavasid - ära kasuta selles ruumis gaasiseadet.
 • Kui gaasiseadmel on suitsutoru, siis peab see olema ühendatud korstnaga. Kui Sa ei tea, kuhu on ühendatud gaasiseadme suitsutoru, kutsu korstnapühkija. Valesti ühendatud suitsutoru võib olla eluohtlik.
 • Eluruumis, kus on suitsutoruga gaasiseade, peab olema vingugaasiandur. Kui gaasiseade asub väljaspool eluruumi, on soovitatav panna vingugaasiandur ka eluruumi.
 • Ka gaasiseadme korstent tuleb puhastada -  kutsu korstnapühkija.
 • Gaasiseadmed vajavad regulaarset hooldust – kutsu gaasiseadme hooldaja.
 • Vingugaasianduri alarmi korral seiska gaasiseade, tuuluta ruumid ja lahku ruumist. Kontrolli, et ruumidesse ei jääks magavaid või liikumisvõimetuid isikud. Kutsu gaasiseadme hooldaja. Kui vingugaasi alarmi põhjus on ebaselge – teavita sellest päästeametit (112).
 • Kui sa ei tea, mida teha, teavita juhtunust päästeametit (112).
 • Gaasitööde tegijate andmed leiad TJA kodulehelt https://www.tja.ee/et/gaasiohutuse-meelespea ja majandustegevuse registrist https://mtr.mkm.ee/.

Kõik, mis põleb, võib tekitada ohtlikku vingugaasi. Vingugaas levib hoonetes nagu õhk. Arvesta seda vingugaasiandurile sobiva koha leidmisel!

Samal teemal

Kommentaarid  (32)

tgb 20. oktoober 2018 01:23
10-20 aastat tagasi selliseid õnnetusi peaaegu ei olnudki!
P. 21. oktoober 2018 09:59
Oli ikka, ka vene ajal oli, kuid räägiti vähem.
Jõhvis on erilised targad 19. oktoober 2018 23:53
Narva maantee 141a kauplus Kodukolle hoiab kaupluse ukse juures siseruumides põlevat kaminat, tundub biokamin. Raske on hingata, kui juhtud sellest läbi minema ja ulatub kõvasti teisele korrusele. Kõrvale on pandud väike ventilaator, umbes nii et ajab tekkiva põlemisjäägi kenasti laiali. Isegi kui reklaam kiidab, et bioetanooli põlemisel ei teki põlemisjääke, siis andke andeks, mina seda EI USU. Vastupidi, arvan, et see on sihilik klientide mürgitamine.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS