Eesti uudised

Eesti inimesed saavad pankadevahelised välkmaksed (4)

Toimetas Kadi Raal, 19. oktoober 2018 16:09
PangakaardidFoto: KAAREL TIGAS
Aasta lõpp toob Eesti pangaklientidele olulisi muudatusi, kuna peatselt saavad teha nii SEB, Swedbanki kui ka LHV kliendid teha välkmakseid ööpäevi läbi, ka riigipühadel. 

Eesti Panga jaoks on see samm väga oluline, sest välkmaksed võimaldavad nii inimestel kui ka ettevõtetel tõhusamalt tehinguid teha ja avaldavad kokkuvõttes soodsat mõju kogu majandusele, kirjutab Eesti Panga blogis makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhtivspetsialist Rainer Olt. 

"Välkmakse on justkui elektrooniline sularaha, sest selle abil saab kergesti jagada restoranis sõpradega arvet ja maksta näiteks tuttavalt mesinikult saadud meepurgi või Facebooki kaudu ostetud laste talveriiete eest," selgitas ta. 

Ühe panga piires on sellised kohesed „raha küsimise ja maksmise“ võimalused juba olemas, kuid välkmaksed võimaldavad pankadel muuta tänased lahendused ka pankadevaheliselt kasutatavaks.

Eelkõige annaks välkmakse alternatiivse maksete vastuvõtmine võimaluse ettevõtetele, kellele kaardimaksete vastuvõtmine on liiga kulukas.

Välkmakselahendused peaksi Olti sõnul olema kaardimaksete vastuvõtmisest soodsamad, sest pangad ei pea maksma lisatasusid kaardiorganisatsioonidele.

Välkmakse puhul kaob ka vajadus pankadevaheliste e-kaubanduse maksete tegemisel pakkuda kaupmeestele teenustatsu sisse arvestatud nii-öelda raha laekumise garantiid. 

Euroopas ennustatakse, et suurem osa panku liituvad välkmaksete süsteemiga 2020. aastaks. Hetkel on liitunud kokku 2042 panka jm makseteenusepakkujat Koos Eestiga on välkmaksete süsteemiga liitunud pankasid juba kokku 16 riigist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee