ÕL TV | Õhtuleht

ÕHTULEHE VIDEO | VÕIMATU VÕIMALIKUKS: kuidas vembumehed serviisi lõhkumata laudlina ära tõmbavad? 

ÕL/KVARK, toimetaja Vidrik Võsoberg, operaatorid Aldo Luud, Jassu Hertsmann, 21. oktoober 2018 09:13
Foto: Aldo Luud, Jassu Hartsmann
„Teeme võimatu võimalikuks“ on KVARKi hüüdlause ning Õhtulehe ja KVARKi koostöösari, milles demonstreerime erinevaid põnevaid nähtusi ja katseid ning selgitame nende teaduslikku poolt. Sel korral demonstreerivad erilahenduste võlur Arnold Rein Tatunts ning teadusteatri loovjuht Mats Mikkor klassikalist mustkunstitrikki: kuidas saada sööginõude alt laudlina kätte nii, et nõud minema ei lenda, rääkimata purunemisest.

Sel katsel on aga omad nõksud, mida teadmata ise kodus sööginõudega riskima hakata ei maksa. Näiteks peab laudlina olema üsna kindlal viisil lauale seatud.

KVARKi selgitus laudlina õige ärarapsamise meetodist ja selle taga olevast füüsikast kõlab nii: „Antud katse puhul on olulisi nüansse palju, toome siinkohal välja kolm tähtsaimat:

Laudlina serv peab olema lõigatud.

Palistuse puudumine on äärmiselt oluline, vastasel juhul võib see endaga kaasa tõmmata nõusid või lennutada nuge-kahvleid.

Nõud peavad olema võimalikult rasked.

Mida raskemad on nõud, seda suurem on ka nõude inertsus. Seega raskemaid nõusid on raskem liigutada. Seejuures oleme valinud ka nõud, mis on alt siledamad ehk libedamad.

Laudlina tuleb tõmmata otse alla.

Tõmbeliigutust tehes ei tohi tekitada suurt lainet, mis võiks põhjustada nõude õhku paiskamise. Oluline on tõmmata laudlina otse alla, nii on laudlina alati tugevalt vastu lauda ning liigub nõude alt kiiresti ja otse ära.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee