Juhtkiri

Juhtkiri | Tuleohutus on meie kõigi asi 

ohtuleht.ee, 18. oktoober 2018, 17:38
 Aldo Luud
Tavatult soe sügis ei kesta igavesti ning just praegu oleks mõistlik valmistuda päevadeks, kus temperatuur on umbes -2 kuni +2 kraadi. Vahemik ei ole valitud juhuslikult, sest päästeameti andmetel juhtub just siis enim tuleõnnetusi. Et veel enne sügiskülmade saabumist on Eestis selle aasta jooksul olnud 29 tulesurma, on igal juhul murettekitav.

Mullu oli hukkunuid 38, aasta varem sama palju. Nii on selge, et Eesti on tuleohutuse poolest teinud üüratu arenguhüppe võrreldes näiteks 2006. aastaga, kus tuleõnnetused nõudsid 164 inimese elu. Ent neli korda parem tulemus ei tulnud iseenesest, vaid eelkõige tänu päästeameti raskele tööle.

Kümne aasta jooksul on päästjad teinud rohkem kui 85 000 koduvisiiti, mille käigus on kontrollitud kütte- ja elektrisüsteeme, vajadusel on kutsutud kohale korstnapühkija ja suitsuandurgi lakke kinnitatud, inimeste nõustamisest rääkimata. Projekti „500 kodu tuleohutuks“ raames on riigi ja omavalitsuste toel mõnes peres või üksiku vanainimese kodus katkine (ent hädavajadusest siiski kasutusel olnud) ahi või pliit parandatud või on see plaanis.

Ent kas sellest kõigest piisab, et seitsme aasta pärast poleks aastas rohkem kui 12 hukkunut, nagu on eesmärgiks seadnud päästeamet? Ühest küljest on kodude tuleohutuks muutmisel arenguruumi veel küll, millest kõneleb päästeameti juhi ettepanek varustada vähekindlustatuid tasuta vingugaasianduritega, teisalt seab ilmseid piiranguid nii ameti rahapuudus kui ka majaelanike rahakott ja kahjuks tihti ka huvi teemaga tegelda.

On igati põhjendatud, et tähelepanu teravik on suunatud lasterikastele peredele, puuetega inimestele ja üksi elavatele eakatele, kuid sama selge on, et järgmine ärahoitav õnnetus võib tabada nõukaaegse elektrijuhtmestikuga majas elavat palgavaest, kes pole anduri ostmistki prioriteediks pidanud.

Nii on küllalt raske leida mõistlikku tasakaalu, millal on riiklik hoolitsus vajalik ja põhjendatud ning millal osutub see kõigist pingutustest hoolimata ressursside raiskamiseks, sest korstnapühkija kutsumise vajadus ununeb nii pea, kui päästjad on läinud, või peabki inimene voodis suitsetamise kommet kallimaks kui elu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee