Maailm

Teadlased hoiatavad: sinu söögisoolas võib olla plastmassi jääke (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. oktoober 2018 18:19
Foto: PantherMedia/Scanpix
CBS vahendab uut uuringut, mille kohaselt võib kuni 90 protsenti maailmas müüdavast soolast sisaldada väikeses koguses mikroplasti. Kõige rohkem leidub plastikut aga meresoolas.

Mikroplastiks nimetatakse tillukesi, 5 millimeetrist väiksemaid plastmassosakesi. Merevees lahustub merre visatud prügi ning ühest suuremast esemest, näiteks plasttopsist, saab suure hulga selliseid väikeseid plastkillukesi.

Uuringu läbi viinud teadlased tegid katseid 39 erineva soolabrändiga 21 erinevast riigist. Tulemustest teadusartikli kirjutanud professor Seung-Kyu Kim selgitab, et see, kui palju mikroplasti ühe inimese organismi satub, sõltub suuresti sellest, milline on tema koduriigi või kodupiirkonda ümbritsevate riikide poliitika plastmassist jäätmete suhtes ning kui palju plastmassi veekogudesse heidetakse. Plastprügi vähendamine on üks peamisi lahendusi, kinnitab professor.

Mikroplasti on maailmas leitud ka pudeliveest, kraaniveest ja mereloomade organismist. Kõigist sooladest on plastmassirohkeim muidu tervislikuks peetud meresool, sellele järgnesid järvesool ja kivisool.