Maailm

Theresa May soovitus vanuritele: unustage tabletid, minge tantsutundi! 

Tõnis Erilaid, 18. oktoober 2018 16:30
Näitab ette: Theresa May kõnnib lavale tantsusammulFoto: PA Pictures / Scanpix
Eakatele peavad tohtrid määrama tantsutunde või kokkamiskoolitusi, teatas Suurbritannia peaminister Theresa May. Selle asemel, et agaralt ravimiretsepte jagada, peavad arstid pensionäre sotsiaalsele aktiivsusele innustama.

Valitsusele jõudnud andmeil elab Suurbritannias vähemalt 200 000 vanainimest, kel pole võimalik kuude kaupa kellegagi sõnakestki vahetada. Tegelikult kannatab aga viiendik brittidest kas ajutise või alalise üksilduse all. Sestap ongi tähtis neid sotsiaalselt aktiivseiks muuta ja sellise pilootprogrammi võtavad ette Liverpool ja Whitby,  kirjutab Daily Mail. Osana programmist tahab Theresa May kohustada kirjakandjaid üksikute vanainimeste juurde sisse astuma ja nendega juttu ajama. Peale selle on peaminister otsustanud eraldada 1,8 miljonit naelsterlingit kogukonnakohvikute ja -aedade toetamiseks. Seegi meede on mõeldud silmast silma suhtlemise edendamiseks, et meelitada inimesi eemale tuimast istumisest ning mobiiltelefoni või televiisori põrnitsemisest. Teadlaste hinnangul teeb see tervisele samavõrra kahju kui suitsetamine. Ajutine või pikemaaegsem üksildus aitab kaasa vererõhu- ja südamehaiguste tekkele ning Alzheimeri tõvele. Samas on May rahaeraldist kritiseeritud: sellest jääb väheks isegi pilootprogrammi ajal tehtava rahastamiseks.

„Kurb, et ühiskond on jõudnud selleni, et arstid peavad hakkama inimestele ette kirjutama tantsutunde või muid ühistegevusi, et nad ülepea teistega läbi käiksid. Tänapäeval ei taha ka noored enam oma vanemate lähedastega kuigivõrd suhelda,“ kinnitab endine elatiste ja pensionide minister paruness Altmann, kelle meelest tuleks ka koolides kõnelda üksildusega seonduvast, et innustada noori tihedamale suhtlusele vanemate inimestega.

Poliitikute hinnangul tuleb küll arste üksildusprobleemidega tegelemiseks koolitada, kuid kogu vastutust ainult nende õlgadele veeretada ei tohi. Tuge peavad andma heategevusorganisatsioonid ja omavalitsuste sotsiaaltöötajad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee