Poliitika

Atonen: Reinsalu näited Reformierakonna reeturlikkuse kohta on naljajutt! (2)

Ohtuleht.ee / Eesti Päevaleht, 18. oktoober 2018 08:56
Eesti pank EV 100 juubelimünt Tags: Meelis AtonenFoto: Teet Malsroos
Erakonda Isamaa kuuluv Urmas Reinsalu rääkis teisipäeval Eesti Päevalehes, et Reformierakonna poliitika edu taga oli pigem viisteist aastat reetmist kui ideoloogia. Reformierakondlane Meelis Atonen vaidleb enda Facebooki postituses Reinsalule hoolega vastu.

"Soovite näiteid reedetute kohta?

  • 2001 sotsid ja Isamaa
  • 2003 Keskerakond
  • 2005 Res Publica
  • 2007 Keskerakond ja rohelised
  • 2009 sotsid
  • 2014 Isamaa,"

loetles Reinsalu lehes Reformierakonna reetmisi. "Selle reetmiste karusselli tulemusel pikendati Savisaare võimu riigis ja Keskerakonnas kümne aasta võrra, aidates ta nii linnas kui ka riigis kummaski kaks korda võimule. Muidugi polnud kõigel sellel ideoloogia, au ja Eesti huvidega mingitki pistmist. See oli business võimu nimel."

Atonen võttis vaevaks Reinsalu kriitikale vastata ning kirjutas neljapäeva hommikul hiigelpika Facebooki postituse. 

"Lõpuks jõuan reageerida tuntud poliitmuinasjutuvestja Urmas Reinsalu viimasele naljajutule Reformierakonna nn reetmistest. Kuna selle sajandi esimese kümnendi sündmustega olen Reformierakonna tollase aseesimehena otseselt seotud, siis tean päris täpselt mis neil kordadel juhtus ning millest me lähtusime. Seepärast tuletangi meelde tegelikud asjaolud olukordades, mil Reformierakond oli sunnitud partnereid vahetama," alustas Atonen.

"2001. aasta lõpus astus Mart Laar päris ise peaministri kohalt tagasi. [---] Milles seisnes reetmine või äkki oli Laar oravate agent? Reformis polnud me tulevikus sugugi kindlad. Kuni hetkeni, mil algasid koalitsiooniläbiraakimised, kus laua taga olid Liina Tõnisson, Sven Mikser, Peeter Kreitzberg lisaks Savisaarele. Selgus, et kõiges sai mõistlikult kokku leppida, Savisaar torises, aga teised olid tõesti meeldivad. Milles ikkagi reetmine? Selles, et üks poliitiline erakond ei jää pärast mõne teise jõu samme abitult passima ja kurtma? No kuulge.

2003. aasta valimiste eel otsustas Savisaar Euroopa liiduga liitumise vastu hakata. Leidis enne valimisi täitmata niši ja üritas populistlikult hääli koguda. Reform oli liitumise suur toetaja. Pealegi saavutas Res Publica valimistel suurt edu ja sai Keskiga sisuliselt sama tugeva mandaadi. Nii otsustas Reformierakond liituda ideoloogiliselt palju sarnasema Res Publica koalitsiooniga. Hiljem lahkusid ka meile meeldinud Keskerakonna inimesed erakonnast, olles pahased, et Savisaar Euroopa Liidu ja sellega liitumisega oma populistlikke mänge mängis. Kes ja mida reetis? [---]

2005 Partsi valitsuse lagunemise eel otsustasid Res Publica mehed, kelle enda erakonna toetus oli hakanud tempokalt nulli poole liikuma (mäletate Reinsalu enda võimast esinemist Euroopa Parlamendi valimistel 2004 ja uhket esinemist presidendi vastuvõtul koos kuulsa modelliga?), Reformierakonna üle võtta. Protsessi alguses, 2004nda algupoolel, räägiti ühistest väärtustest ja ühinemisest, parempoolsuse hoidmisest ja paremast Eestist. Peale enda toetuse langemist, pimedate saabudes sama aasta lõpupoole, bez rublica noorte valitsejate bravuur kasvas. Nad tõlgendasid teatud hea tahte protokolli kõikelubatavusena, muutusid üha ülbemaks ning omavahelistes vestlustes hakkas selguma, et Reformierakonnas, mille toetus oli tollal umbes viis-kuus korda nende erakonna toetusest suurem, on valdavalt jobud ja need vanad peerud peaks loobuma ja andma erakonna üle neile adekatele tegelastele, kes RP toetuse värskelt vähem kui paari aastaga olid tipust maha mänginud. No väga härjaks läks see noorte meeste jutt. [---] Loomulikult tekkis oravate seal vastuseis ja ühinemise jutt taandus, partei tuimalt ülevõtmist polnud nendele kõvadele tegijatele keegi lubanud. Ma kahtlustan, et rohkem üritasid oma ülevõtuplaaniga Res Publica mehed reeta oravaid, lihtsalt neile mängiti kenasti vastu ja kõik läkski lörri. [---] Mis reetmine?

2007. aasta. Siin peab Reinsalu lihtsalt mingi suvalise aastaarvu trükkinud olema, ilma igasuguse sisuta, et ta nimekiri lihtsalt pikem oleks. Toimusid valimised, Reformierakond võitis valimised selgelt ja valis partnereid. [---] Rohelised olid läbirääkimistel, aga kui neid hakkasid sponsorid laua taga esindama, saadeti nad minema. Läbirääkijate üksmeeles. Mis reetmine? Reinsalu tahtis ise võitja asemel otsustada? No kuulge. Mehel on tõsine probleem.

Rohkem ma igapäevapoliitikas nimetatud olukordades olnud ei ole, aga 2009. aastal kui sotsid ära saadeti, olin veel juhatuses. Sotsidel oli rahandusministri positsioon ja vist (aga ehk kukkus ka kogemata nii neil välja) valiti taktika, et kui sotsist rahandusminister kriisiolukorras kulusid kokku ei tõmba, siis peab Reformierakond justkui ei tea mida tegema, äkki lepivad uute maksude või astmelise tulumaksu või ettevõtte tulumaksu taastulemisega või kaotavad oravad lihtsalt oma näo ja lepivad suures miinuses eelarvega. Igatahes mingeid kärpeid ei tulnud. Kriis süvenes. [---] Valitsus lihtsalt magas kiire kriisile reageerimise võimaluse maha, aga igavesti kriisi eirata siiski ei saanud. No ei tulnud kärpeid rahandusest. Kogu maailma sai aru, aga seal minister või see erakond ei saanud. Nii see koalitsioon sotside kohalt rebenes. Ehkki meie omad pikalt eirasid probleemi. Mis reetmine? Muide, Reinsalu oli tookord ise IRL-i otsustaja, miks ta siis reetmisest ei rääkinud? Nautis olukorda? Oli rahul? Küllap vist."

Postituse lõpus tõdeb Atonen, et tema meelest on kodanik Reinsalu küll kõvasti luuletanud, aga ta luule on kehv ega tasu jagamist ega kordamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee