Maailm

Vihased usufanaatikud ründasid India pühakotta tulnud naisi (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 18. oktoober 2018 15:00
Meeleavaldajad kogunesid Sabarimala templi juurde, et tõkestada naiste teed pühakottaFoto: AP/Scanpix
Kolmapäeval politseinike saatel hinduismi ühte pühimasse templisse siseneda üritanud naisi ootasid ees marus rahvamassid, kes nende kallal vägivallatsesid ja naised templi juurest tagasi hirmutasid. Jõugud loopisid kividega igas eas tüdrukuid ja naisi, kes oleksid muidu esimest korda ajaloos neil seni sisemist keelanud pühakotta astunud.

Hinduismis on naine menstruatsiooni ajal ebapuhas ja rüve ning ei tohi religioossetest rituaalidest sel ajal osa võtta. Kuid enamik hindu pühakodasid jätab selle küsimuse n-ö palvetaja enda südametunnistusele ning lubab naisi siiski alati templisse, eeldusel, et pühakoja külastaja teab ise, kas on „sobilik“ tulla või mitte.

Sabarimala, üks hinduismi tähtsamaid templeid, on aga menstruatsioonieas naistele igaks juhuks alati suletud olnud. See on teatavasti üsna pikk periood naisterahva elus.

Sabarimalad ümbritsev vastuolu sai hoogu juurde India ülemkohtu otsusest eelmisel kuul, mille kohaselt on naistele ligipääsu keelamine usukodadesse seadusevastane. Kohtunikud leidsid, et võimalus oma usku praktiseerida peab olema võrdselt kättesaadav nii meestele kui naistele.

„Päästke hinduism“ - paljud süvausklikud hindud ei ole India ülemkohtu otsusega nõus Foto: Reuters/Scanpix

Ehkki Sabarimala nõustus teoorias uut seadust järgima, ei olnud seda meelt aga templit igapäevaselt külastav meespere. Ka mõned naised liitusid meeleavaldajatega, et busside-autodega ning politsei- ja sõjaväeeskordi saatel kohale tulnud sookaaslasi minema kihutada. India Today kirjutab, et mõned usufanaatikud üritasid templi poole suunduvate autode akendesse piiluda, veendumaks, et seal pole ühtki naist.

Maruvihased inimesed otsisid politseinike vahelt 10-50aastaseid palvetajaid, et neid kividega loopida, lüüa, sõimata ning takistada neil templisse sisenemast. Kivid ja pudelid tabasid ka naisi kohale sõidutanud busse, paljud juhid ei julgenud uksigi avada ning suur osa naisi ei pääsenud isegi üritama templisse astuda. Meeste jõugud rõkkasid valjuhäälselt rõõmust, kui mõni naisi sõidutanud buss või auto otsa ringi pööras.

Paraku ei õnnestunud kolmapäeval Sabarimala templisse siseneda ühelgi naissoost soovijal. Templis võis näha üksikuid eakaid naisi ja väga noori tüdrukuid.

Hoolimata sõjaväe ja politsei kaitsest ei julgenud paljud naised bussidest väljagi tulla Foto: AFP/Scanpix

Kui naisi, keda rünnata, väheks jäi, pöörasid mehed tähelepanu olukorda kajastama tulnud ajakirjanikele. BBC reporteri sõnul näisid mehed väljendavat rahulolematust seoses nende ja nende vaadete kajastamisega meedias. Ehkki meestekambad olid ajakirjanduse esindajate suhtes üleüldiselt vaenulikult meelestatud, täheldas meessoost reporter, et erilise viha osaliseks said siiski tema naiskolleegid. Vihased mehed peksid läbi ühe naisajakirjaniku, kellegi auto lõhuti sodiks ning BBC enda sõiduk sai pudelirahe osaliseks.

„See oli ajakirjanikele väga hirmutav õhkkond,“ kirjeldab reporter James Clayton. „Võib ainult ette kujutada, mis tunne oli naistel, kes üritasid templisse palvusele pääseda.“