MÜÜJATAR JAGAB NÕUANDEID: Kannabisepoed avasid uksed kõigepealt Newfoundlandil.Foto: Reuters/Scanpix
Maailm
18. oktoober 2018 00:07

Kanada müüb nüüd kanepit igaühe vabaks lõbuks (18)

„Nüüd kärbime tublisti kurjategijajõukude tulubaasi,“ ütles peaminister Justin Trudeau, kui Kanada legaliseeris eilsest kanepi müügi. Esimesena arenenud tööstusriikidest, teisena maailmas Uruguay kannul.

Kõik vähemalt 18aastased kanadalased võivad nüüd osta, müüa ja isegi kodus kasvatada marihuaanat. Kasvatamine on piiratud nelja taimega ja hoida kodus või taskus võib vaid 30 grammi kanepit. Kuigi eilsest kehtima hakanud kord võeti parlamendis vastu ülekaaluka häälteenamusega, on uuel korral ka kriitikuid. Paljud arvavad, et politsei ei tule oma lõbuks marihuaanat tarvitavate inimeste järelevalvega toime. Eriti ollakse mures, et nüüd hakkab ringi sõitma suur hulk narkouimas autojuhte. Samas on Kanada olnud pidevalt tuntud (põrandaaluse) marihuaanalembusega. Läinud aastal kulutati 773 000 kilo mõnuaine ostuks statistikute hinnangul 5,7 miljardit Kanada dollarit.

„Me ei lubanud marihuaanat osta ning müüa sellepärast, et see oleks kuidagi tervisele kasulik. Me teame ka, et see mõnuaine on ohtlik lastele, kelle eest peame nüüd paremini hoolitsema. Kuid kanepi legaliseerimisega kärpisime tublisti kurjategijajõukude tulubaasi,“ ütles peaminister Trudeau, kelle hinnangul on seega kontrollialune müük ja tarvitamine vähem ohtlik kui nurgatagune kauplemine. Samas viivitavad Kanada mõned piirkonnad mõnuaine müügi alustamisega. Näiteks Ontarios võivad kannabisepoed uksed avada alles tuleval aastal. Kuid seda võib tellida ju ka e-poodidest. Mõnel territooriumil on praegu vaid üks pood, kust marihuaanat osta saab. Nii pole ilmselt vaja karta, et kuigi kanepi suitsetamine on lubatud, muutuks see epideemia mõõtu nähtuseks. Uuest korrast ja sellega seotud seadustest teavitati kõiki Kanada majapidamisi e-kirjadega, mida saadeti välja umbes 15 miljonit. 

Marihuaana on mõnel määral või vähemalt meditsiinilisel otstarbel legaliseeritud mitmes USA osariigis, Itaalias, Saksamaal ja Hollandis, kus tegelikult aga ei võiks seda avalikult tarvitada väljaspool selle tarvis avatud kohvik-poode. Alla viie grammi enda juures hoidmine pole süütegu. Tõsi, kui politsei leiab kellegi taskust kanepit, võib ta selle põhimõtteliselt ära võtta. Hispaanias võib kanepit kodus kasvatada, kuid tarvitada tohib seda ainult eravalduses. Põhimõtteliselt võib kanepit tarvitada ka Austraalias, Brasiilias, Colombias, Luksemburgis ja Jamaical, kuigi mõnuaine müük on neis riikides keelatud.