Maailm

Õudus Krimmi tehnikakoolis: õpilane tappis ja haavas kümneid kaaslasi (16)

Tõnis Erilaid, 18. oktoober 2018 00:22
Leinajad tõid hukkunute mälestuseks lilliFoto: EPA / Scanpix
„Kella 11 ajal sõitsin sõlmima õpilaste praktikalepinguid. Viis kuni kümme minutit hiljem tungis keegi koolimajja, lasi kõik õhku, tulistas. Igal pool on surnukehad. Terroriakt nagu Beslanis,“ räägib Kertši polütehnilise kolledži direktor Olga Grebennikova internetiportaali riputatud videos. Surma sai vähemalt 18, vigastada poolsada inimest. „Kannatanud on enamasti lapsed,“ tunnistab Krimmi lastekaitse ombudsman Ljudmilla Lubina. 

Kertšis ei jätkunud kiirabiautosid, vigastatuid viidi haiglasse ühissõidukitega. Lõpuks polnud ka kanderaame piisavalt, haavatuid kanti välja hingedelt võetud ustel. Alles hiljem toodi kohale abiväge, sõdurid piirasid territooriumi.

Lapsed jooksid paanikas laiali

„Kui kärgatas plahvatus, hakkasid kõik jooksma. Mu sõbratar jäi seisma, ei saanud aru, mis juhtus. Üks poiss haaras tal käest ja karjus – jookse! Kui seisma jääd, siis lastakse sind maha. Nad hakkasid koos jooksma, siis tuli keegi püssiga. Poiss hüppas mu sõbratari ette. Nüüd on ta surnud,“ ei suuda üks õpilasist ajakirjanikega rääkides pisaraid tagasi hoida. „Ma olin koridori astumas, kui viie meetri kaugusel mingi asi plahvatas. Õpetaja tuli joostes ja ütles: tuli on lahti, jookske kiiresti õue. Jooksimegi ja kuulsime, et selja taga algas tulistamine. Politsei tuli umbes kümne minuti pärast, kui kõik oli juba läbi,“ meenutab teine õpilane.

„Ma andsin kella, õpilased läksid kiiresti õuest majja. Ma ei märganud ühtegi võõrast nägu. Peaaegu kohe kärgatas plahvatus. Ma mõtlesin, et eks televiisor lendas õhku – meil ju gaasi majas ei ole. Siis kuulsin laske. Lapsed tormasid majast välja, ütlesid, et plahvatus oli teisel korrusel. Koridoris või sööklas. Vajutasin häirenupule, kutsusin kiirabi,“ meenutab koolihoone valvur, kes ka ise kergelt haavata sai. Ta käis sidumas ja tuli tööle tagasi.

Pärast õudset vahejuhtumit otsiti kolledžimajas tükk aega teist lõhkekeha. Seda siiski ei olnud.

SURNUD JA HAAVATUD: Esmaabi anti käepärasel laual kooli õues. Foto: EPA / Scanpix

18aastane kahtlusalune tappis enda

Uurijad selgitasid üsna kiiresti välja kahtlusaluse. Nende versiooni järgi korraldas plahvatuse ja tulistas kaasõpilasi kolledži IV kursuse õpilane, 18aastane Vladislav Rosljakov. Turvavideosalvestis näitas, et ta tuli kooli vahetult enne plahvatust ja tulistamist, püss oli juba laskevalmis. Uurimine jätkub, kuid kahtlusaluse noormehe surnukeha leiti tehnikumi ühest ruumist. Arvatakse, et ta tappis enda ise. Loa hankida 12kaliibrine jahipüss oli ta saanud vaid kuu aega tagasi ja paari päeva eest ostis sellele 150 padrunit. Tehnikumis õppis ta elektrimontööriks.

Internetiportaalides levivad jutud, et Vladislav olla südamest vihanud tehnikumi õppejõude ja lubanud mitu korda, et maksab neile veel kätte. Mõni Moskva raadiojaam aga vihjab, et tapmisteni viis nooruki purunenud armastus.

Vladislavi ema on sanitar haiglas, kuhu viidi tehnikumis vigastada saanud. Ta viidi sealt ülekuulamisele. Läbi otsiti ka Rosljakovide korter.

Krimmis kuulutati välja lein, Kertši kõik lasteasutused ja koolid on esialgu suletud. Ukraina otsustas tugevdada valvet Krimmi mandrist eraldaval kontrolljoonel.

 ENDAST VÄLJAS: Meil on siin teine Beslan, kurdab kolledži direktor Olga Grebennikova ülemustele. Foto: Sputnik/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee