Viletsuse eest põgenejad: Venezuela põgenikud kokkuklopsitud varjupaigas ColombiasFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 16. oktoober 2018 21:55
Venezuela majanduskriis on viinud nälja ja viletsuseni isegi riigi naftarohketes ja muidu jõukamates piirkondades, vahendab BBC. Inimesed on nii meeleheitel, et ostavad kasvõi pahaks läinud liha. Kriis mõjutab nii elavaid kui surnuid.

Venezuela president Nicolas Maduro valitsus ja pooldajad vaidlevad, et presidendi kriitikud üritavad algatada majandussõda, kuid tegelikkuses on majanduskriisis süüdi siiski Maduro poliitika, riigis lokkav korruptsioon ja kehv asjaajamine. Miljonid inimesed on riigist põgenenud. Valitsus üritab kriitikuid ja ajakirjandust vaigistada, BBC reporter Vladimir Hernandez on üks väheseid, kes Venezuelas toimuvat kajastab.

Venezuela põgenik: kui oma riigis ei saa isegi arstiabi ega toitu, võtavad miljonid ette teekonna naaberriikidesse Foto: Reuters/Scanpix

Üks Venezuela õnnetumaid piirkondi on Zulia, varem tuntud kui riigi naftatööstuse keskus. Seal läks ajakirjanik kõigepealt rääkima kohalike lihunikega.

„Meil läheb siin kümme korda päevas elekter ära!“ kurdab üks lihapoodnik. „Vahel mitmeks tunniks. Järgmiseks päevaks on kraam roiskunud.“ Ometi rahvas tuleb ja ostab. Nälg on nii suur ja raha nii vähe, et kõlbab ka halvaks läinud lihaga riskida.

Hernandez külastab eakat daami, keda ootab ees rinnavähioperatsioon. Kuidas lõikus võimaliku elektrikatkestusega kulgeb, on ise küsimus, kuid naise oma kodus pole juba mitu päeva elektrit olnud. Raske olukord kõige tervemalegi inimesele, tema aga ei kujuta ette, kuidas pärast lõikust sellises keskkonnas paranema peaks. Vaesus ja riigi võimetus on nii rängad, et proua pidi arstidele oma operatsiooni tarbeks ise ostma abivahendeid nagu süstlad ja kindad.

Viimasena külastab Hernandez kohalikku morgi. Elektrikatkestuste tõttu heljub seal väljakannatamatu lehk, mõned surnukehad on nii halvas seisukorras, et sõna otseses mõttes plahvatavad. „Just panin ühe eile kotti,“ räägib üks morgi töötaja. „Üleni vaklasid täis. Ja mul polnud isegi kindaid ega maski.“

Mõned kadunukesed on pidanud kuid morgis oma matuseid ootama, sest valitsus on matusebüroodele võlgu. Vaesunud inimeste lähedasi või lihtsalt omasteta surnuid matta kuidagi ei õnnestu.