Juhtkiri

Juhtkiri | Danske pangas juhtunu kollitab veel pikalt 

ohtuleht.ee, 16. oktoober 2018 17:46
Foto: Robin Roots
Millise signaali annab keskerakondlase Jaanus Karilaiu kutsumine Eesti Panga nõukogu liikmeks? Kas väsimatu süüdlase otsimine Danske panga rahapesuskandaali asjus on pälvinud nõukogu esimehe Mart Laari tunnustuse, nagu näib arvavat Karilaid ise? Või on keskerakondlase nõukokku kutsumine üks viis, kuidas poliitiku tähelepanu Danske pangas juhtunult mõnekski ajaks kõrvale juhtida?

Et praeguses uurimisfaasis on suur oht, et teadmatusest omistatakse Eesti ametiasutustele ja poliitikutele juhtunus ebaõiglaselt suur roll – ja juba tekkinud mainekahju on väga raske heastada –, küsivad paljud õigustatult, milleks on selline hooletu sisepoliitiline poriloopimine vajalik.

Seda üllatavam on, et Eesti (ja ehk ka iseenda) maine pärast nähtavasti kõige rohkem südant valutavate reformierakondlaste seast on Siim Kallase suu läbi jõudnud avalikkuse ette ehk üks karmimaid hinnanguid skandaali mõjust Eestile. Mida muud, kui et löögi all on kogu Eesti pangandus, võisid tähendada Kallase sõnad: „Meie kõigi, Eesti pankade klientide rahaülekanded on ohus. Mina ei soovita kellelgi üritada USAs mõne Eesti panga kaardiga arveid maksta.“

Ja kui mõne erihariduseta noorpoliitiku kummastavaid väiteid on võimalik lihtsasti pareerida lausega, et ta ei tea, millest räägib, siis kuidas on lood Eesti Panga kunagise presidendiga? Võiks arvata, et Kallase resoluutset avaldust rutanuks ümber lükkama või vähemalt pehmendama kõige kõrgemal tasemel, kuid seda pole juhtunud. Kas alles hiljuti Luminori ja Swedbanki juhtidega kohtunud peaministril Jüri Ratasel pole positiivseid sõnumeid, mida avalikkusega jagada?

Küsimusi on palju ja rahapesujuhtumite tüüpiliselt pikale venivate uurimiste tõttu võib arvata, et neist kõige põletavamatele ei kuule me pädevaid vastuseid veel niipea. Kellele on aga kasulik, et kuniks usaldusväärset infot napib, täidavad avalikku ruumi poliitikute üha pöörasemalt kõlavad hirmujutud?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee