Maailm

Poliitiline kirikutüli? Vene õigeusu kirik katkestas suhted Konstantinoopoliga (8)

Tõnis Erilaid, 16. oktoober 2018 17:50
PALVUSEL: Sinodi ajal toimetas Venemaa õigeusu kiriku pea patriarh Kirill teenistusel ühes Minski kirikuski.Foto: AFP/Scanpix

Esmaspäeval teatas Moskva patriarhaadi sinod otsusest katkestada igasugune euharistiline suhe Konstantinoopoli patriarhiga. On märkimisväärne, et selline otsus tehti Minskis – kirikuseaduse järgi peaks ju Valgevene õigeusu kirik kuuluma Ukraina õigeusu kiriku alla. Konstantinoopoli oikumeeniline patriarhaat otsustas viimase iseseisvust tunnistada, kuulutades 1686. aastal kirikukogus tehtud vastupidise otsuse kehtetuks.

Otsus on suuresti poliitiline ja sündis Ukraina presidendi Petro Porošenko tegusal ja nõudlikul eestvõttel. Tema sõnul on Ukraina kiriku iseseisvumine oluline osa riiklikust enesemääramisõigusest, mis aitab vähendada, kui mitte kogunisti kaotada, Venemaa mõju Ukraina asjade suhtes. „Ukraina pole iialgi kuulunud ega kuulu ka tulevikus kanooniliselt Vene õigeusu kiriku alla,“ kinnitab Porošenko. Ta ütleb, et Ukrainale on ühendatud kohalik kirik oluline riikliku julgeoleku seisukohast. Samuti on sellel suur geopoliitiline tähendus. On märkimisväärne, et Venemaa patriarhi Kirilli vastu võtnud Valgevene president Aleksandar Lukašenka hoidus igasugustest hinnangutest kirikutüli, saati veel sinodi otsuse suhtes.

Teisisõnu tahab president saavutada, et praegu Ukrainas eraldi tegutsevad kolm õigeusu kirikut ühendataks, ja kavatseb sellest teha peamise kaardi, mida tuleval aastal peetavate presidendivalimiste eel lauale käia.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

04.08.2018
Ukraina plaanib oma kiriku asutada ja Vene õigeusu kirikust lahku lüüa

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee