Eesti uudised

Eksi pulmas käinud naine lõpetas öö kainestusmajas käeraudades (19)

Siim Randla, 16. oktoober 2018 14:57
Foto: Pixabay.com
Riigikohus mõistis õigeks valvuri, kes pani pulmast tulnud naise kainestusmajja kaheks tunniks raudu.

Üle-eelmisel aastal saabus kainestusmajja verbaalselt ja füüsiliselt agressiivne naisterahvas, kelle kainestusmaja spetsialist Oleg ühte kambrisse kainenema viis.

Samal teemal

Kuna naine oli kainestusmaja töötaja sõnul jätkuvalt agressivne, pani ta tema käeraudadega kambri voodi külge kinni. Süüdistuse järgi kinnitas ta 13. augustil 2016 kell 2.04 arestimajja kainenema toodud agressiivse naise kambri voodi külge käeraudadega ja võttis need ära kell 5.37. Sel ajal käis Oleg kahel korral kambris – viis talle teki ja kontrollis alkoholijoovet.

Oleg põhjendas oma teguviisi osaliselt sellega, et naine oli tema sõnul suitsiidne. Enesetapuriski suurendas Olegi hinnangul see, et kannatanu oli tulnud pulmast, kus peigmeheks oli tema endine elukaaslane.

Eelnevad kohtuastmed leidsid, et kainestusmaja töötaja hoidis naist siiski liiga kaua käeraudades - ta ei eemaldanud neid kahe tunni jooksul ka pärast seda, kui naine oli turvakaamera salvestiste järgi otsustades juba rahunenud. Olegi sõnul oli naine küll füüsiliselt rahunenud, kuid siiski veel purjus ning verbaalselt vägivaldne. Süüdistatav ütles kohtus, et kasutas käeraudu selleks, et naine ei vigastaks end ega teeks enesetappu.

Riigikohtusse pöördunud Olegi kaitsja vandeadvokaat Paul Järve leidis, et kohtud rikkusid oluliselt kriminaalmenetlusõigust ja ausa ning õiglase kohtupidamise põhimõtet. 

"Maa- ja ringkonnakohus ei lähtunud vaidluse all olevate sündmuste kohta faktiliselt teadaolevatest asjaoludest, vaid prokuratuuri kujundatud oletustest," leidis kaitsja. Kokkuvõtvalt leiab kaitsja, et käeraudade kasutamine oli seaduslik ja põhjendatud ning jäi proportsionaalsuse piiridesse: Oleg tagas selle, et kannatanu jäi terveks ja sai kaineks.

Kohtud leidsid, et kui kannatanu oli mõnevõrra rahunenud, pidanuks ametnik käerauad eemaldama. Riigikohus leidis, et ta tuleb talle esitatud süüdistuses õigeks mõista, sest käeraudade kasutamine ei olnud ebaproportsionaalne ega ebaseaduslik.

Riigikohus tühistas Pärnu maakohtu ja Tallinna ringkonnakohtu otsuse Olegi süüditunnistamises ja 2800 euro suuruse rahalise karistuse määramises võimuliialdust käsitlevas paragrahvis. Riigikohus mõistis ta õigeks ja mõistis riigilt tema kasuks välja 2520 eurot – kaitsjale makstud tasu katteks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee