Eriüksuslased talutavad seotud silmade ja kätega Mounir al-Motassadeki Hamburgi lennujaama pooleFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 15. oktoober 2018 21:35
Esmaspäeval saatis Saksamaa riigist välja pea 15 aastat seal vangis istunud, 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute kaasosalise Mounir al-Motassadeki. Mees saadetakse tagasi kodumaale Marokosse, ent milline saab tema saatus olema seal, pole teada.

Motassadek on nüüdseks ära istunud pea terve oma vangistuse. Sellele eelnes mitmeaastane protsess, mitu süüdimõistvat otsust, apellatsiooni, kohtuvaidlust jne. Motassadek eitab jätkuvalt, et tal 2001. aastal New Yorgi kaksiktornidele ja Pentagonile tehtud rünnakutes mingi roll oli. Ta kinnitab ise vaid seda, et tundis tõepoolest üht terroristidest ning veetis 2000. aastal aega Afganistanis ühes al-Qaida treeninglaagris.

Motassadeki vahistas Saksa politsei vaid mõned kuud pärast terrorirünnakuid. Selgus, et tal oli sõprussuhe ühe terroristi, Mohammed Attaga. Samuti viibis ta eelmainitud laagris. Milline oli tema täpne seotus rünnakute korraldamisega, oli tervelt viis aastat kestnud kohtusaaga keskmeks.

Eriüksuslased talutavad seotud silmade ja kätega Mounir al-Motassadeki Hamburgi lennujaama poole Foto: AFP/Scanpix

1993. aastal saabus toona 19aastane Motassadek Hamburgi ülikooli õppima. Tõenäoliselt tutvus ta seal Mohammed Attaga. Viimasega jäi ta sõbraks ka siis, kui Atta radikaliseerus ja väikest al-Qaida alarühmitust vedama hakkas.

Hiljem selgus, et Motassadekil oli ligipääs ühe teise terroristi, Marwan al-Shehhi pangakontole. Ta korraldas al-Qaida rakukese liikmete vahel pangaülekande ning oli teadlik sellest, millal mehed USAs lennutunde võtsid. Sealt tuli Motassadeki hüüdnimi, „kassapidaja“.

Motassadek on alati jäänud kindlaks oma sõnadele, et ta tegi kõigest oma semudele paar teenet ning kuulis nende plaanist esimest korda vaid siis, kui nende nägusid teleekraanil nägi.

Seotud silmad ja kätega Motassadek toimetati Saksamaa vanglast helikopteriga lennujaama. Maroko võimud nõuavad millegipärast, et Motassadek lendaks kodumaale tavalennukiga, turistiklassis. Teda saadab lennul terve ekipaaž Saksa vangivalvureid ja politseinikke. Kuid mis saab temast Marokos, pole teada.