Maailm

KATASTROOF BAIERIS: mis saab proua Merkelist? (75)

Tõnis Erilaid, 15. oktoober 2018 22:00
MURELIK: Angela Merkel läks allasurutud päi eile oma partei juhtkonnakoosolekule Berliinis.Foto: AFP/Scanpix
„Üks peatükk Saksamaa pärastsõjaaegsest ajaloost on nüüd läbi!“ kirjutab Frankfurter Allgemeine pärast pühapäevaseid Baieri liidumaa valimisi, kus seal aastaid ainuvalitsenud kristlikud sotsialistid (CSU) katastroofiliselt lüüa said. Pikka aega Euroopa ajakirjanduses kestnud tavatu huvi liidumaa valimiste vastu on aga pigem seotud liidukantsler Angela Merkeli tulevikuga.

Konks on selles, et Angela Merkeli CDU on Saksa valitsuses koalitsioonis sotsiaaldemokraatidega, kes valimistelt valimistele kaotavad poolehoidu, nagu nüüd ka Baieris. Seal jäädi häältesaagilt alles viiendaks, jäädes alla isegi äärmusparempoolsele liikumisele Alternatiiv Saksamaale. Peamine küsimus ongi, kas sotsiaaldemokraadid katkestavad neid sohu vedava ühenduse parempoolsetega ja otsustavad kohe valitsusest lahkuda, või ootavad nad ära Hessenis 28. oktoobril peetavate valimiste tulemused. Kui allakäiguspiraal jätkub, on sotsiaaldemokraatidel väga raske, kui mitte lausa võimatu jätkata koostööd Merkeliga. Valitsuse lagunemine võib aga viia ka praeguse liidukantsleri  lahkumiseni poliitikast.

Samal teemal

Baieri peaminister Markus Söder ei lasknud end sellest häirida, et tema parteile kehva tulemust ennustati. Viimasel valimiseelsel propagandakoosolekul ühes Müncheni õllesaalis juhatas tema enesekindla kõne sisse rahvarõivastes pasunameeste pompoosne etteaste. Söder kuulutas (tegelikult tõde), et CSU valitsemisajal on Baierist saanud rikkaim liidumaa, ja varem peamiselt põllumajandusega silma paistnud kant särab nüüd BMW, Audi ja Siemensi aupaistes ning on kogu riigis juhtiv kosmostehnoloogia ning tehisintellekti arendaja.

Uusi tuuli otsinud valijad jätsid küll CSU liidumaaparlamendi (Landtag) suurimaks parteiks, kuid kinkisid edu pigem rohelistele, kes tõusid tähtsuselt teiseks erakonnaks. Liidumaa peaministriks jääda lootev Söder on valmis nendega koalitsiooni minema, kuid eelistab oma sõnul partnerina siiski tulemuselt kolmandaks jäänud kohalikku parteid Freie Wähler (vabad valijad), mis näiski peamiselt võtvat hääli inimestelt, kes on CSUs isiklikel põhjustel pettunud, kuid eelistavad ometi parempoolset ideoloogiat. Tõsi, kahe partei koalitsioon ei taga veel pooli Landtagi hääli, kuid võib loota vastavalt vajadusele toetust nii vasakult kui ka paremalt tiivalt.

Merkeli saatusest saab selgemaid märke Hesseni valimistel. Kui sealgi praegu võimul olevad kristlikud demokraadid katastroofiliselt kaotavad, võib muutuda mitte üksi liidumaa, vaid kogu Saksamaa ajalugu.

Samal teemal

13.10.2018
Angela Merkeli liitlased Baieri liidumaal on suures hädas
03.10.2018
MERKEL, MACRON, Xi, PUTIN ja TRUMP - kes on neist usaldusväärseim?
03.09.2018
Rändekriisist lõhestunud Saksamaa peab karme tänavalahinguid