Õhtulehe spordiblogi

Mart Treial | Keskerakond katab Eestimaa jalgpallihallidega? Lõhnab populismi järele (4)

Mart Treial, 15. oktoober 2018, 17:53
Sõle jalgpallihall. Analoogseid kupleid lubab Keskerakond püstitada igasse maakonda.Foto: HEIKO KRUUSI
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ja noortekogu juht Jaan Männik esinesid nädalapäevad tagasi Õhtulehes revolutsioonilise valimislubadusega: katame Eesti jalgpallihallidega. Kõlav loosung, aga... 

Kipub vägisi sinna populismi suunda. Esiteks, mille arvelt või kust see raha võetakse? Sellest pole artiklis poolt ridagi. Partei arvutuste järgi maksab täismõõtmelise jalgpalli sisehalli, sarnase nagu Tallinnas Sõle tänaval ehk eemaldatava kupliga, nullist ehitamine ligikaudu 1,2 miljonit eurot. See teeb vabariigi 15 maakonna peale kokku 18 miljonit eurot. Hüva, kui väga tahta, saab selle raha ilmselt teiste kultuurivaldkondade arvelt näpistada.

Keskerakond rõhub oma idees korduvalt Islandi näitele. Lisaks sportlikule edule mainitakse ka seda, kuidas ligi 300 000 elanikuga saareriigis oli möödunud sajandi lõpus noorte käitumine käest ära ning üle riigi rajatud palliplatsid nad kuritegevuse küüsist päästsid. „Olukord meenutas nüüdset Eestit, kus purjutavad noortejõugud püüavad avalikes kohtades tihtipeale oma seadusi kehtestada,“ kirjutasid keskerakondlased.

Võrdlus on kahjuks ebapädev, sest praeguse võimupartei lubatavad jalgpallihallid ei too kuidagi „kriminoori“ tänavatelt ära, sest igaüks sinna palli taguma ju ei pääse. Kuivõrd vutiväljakute nappus on suuremates linnades tõepoolest probleem, siis lähevad uue halli treeningajad tõenäoliselt sama kiirelt kaubaks kui Linnateatri piletid. Nii-öelda üksiküritajatel, suvalistel sõpruskondadel pole lootustki, sest jalgpalliklubid napsavad (paremad) palad enne ära. Pealegi, ilma rahata säärasesse peenesse hoonesse ju niikuinii ei pääse.

Kui eesmärk oleks niisama jõlkuvatele noortele jalgpallilist tegevust pakkuda, siis tuleks hoopis rajada analoogseid miniväljakuid, nagu on Lilleküla staadioni või mitme kooli juures üle Eesti. Need on minu kogemuse põhjal tõepoolest soovijaile alati saadaval, muidugi, kui keegi seal juba ei mängi. Aga see on eraldi teema.

Meie jalgpallurite oskuste pärast muretsev Keskerakond väidab ka nii: „Jah, ka saalis saab mängida, kuid futsal ja päris jalgpall on siiski üsna erinevad spordialad.“ Ja pisut hiljem lisab: „Üks jalgpallihall võimaldab korraga pakkuda treeninguid 60-80 lapsele. See aitab tõsta Eesti noorte sportlikku taset.“ 

Märkate vasturääkivust? 60-80 last ühel jalgpalliväljakul, kus täismehed mängivad 11 versus 11. Päris mängust kolm või neli korda enam rahvast samal platsil tähendab ilmselgelt seda, et ka ruumi on sama võrra vähem. Kui nii talitada, siis pole endiselt tegu päris jalgpalliga, vaid lihtsalt futsaliga kunstmurul, mitte parkettpõrandal. Kas nii tõuseb Eesti noorte tase? Pigem mitte. 

Spordisõbrana oleksin rõõmus, kui Eestis oleks piisavalt jalgpallihalle, aga praegune plaan näib väga pealiskaudne ja mitte eriti veenev. 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee