F-35B hävituslennuk.Foto: Pixabay
Toimetas Vidrik Võsoberg 15. oktoober 2018 16:49
USA sõjavägi tõstis ajutiselt maa peale oma üha kasvava F-35 Joint Strike Fightersi (Lockheed F-35 Lightning II – võimekas viienda generatsiooni hävitaja) õhulaevastiku, et kontrollida võimalikku tehnilist probleemi. Pentagon laseb hävituslennukid üle kontrollida seoses hiljutise lennuõnnetusega, kirjutab Popularmechanics. Septembris purunes Lõuna-Carolinas Beauforti sõjaväebaasi lähistel merejalaväe F-35B, lendur pääses eluga.

Pentagon teatas eelmisel neljapäeval, et õhuväe, mereväe ja merejalaväe tugiüksustel kulub 24-48 tundi, et kontrollida üle hävituslennukite kütusetorud. F-35 lennuoperatsioonid lükati edasi ja lennukid võeti ajutiselt rajalt maha üle kogu maailma.

USA sõjaväe teatel on põhjaliku kontrolli põhjuseks 28. septembril Beaufortis alla kukkunud hävitaja uurimisel saadud andmed. Uuritakse kindlat tüüpi kahtlaste kütusetorude olemasolu lennukimootorites ja vajadusel need asendatakse. Kui uuritava lennuki mootoris on tõestatud kvaliteediga kütusetorud, siis lubatakse hävitaja õhku tagasi.

Uus F-35 multiotstarbeline hävituslennuk sai oma lahinguristmed vaid mõned tunnid enne sõjaväebaasi lähistel toimunud lennuõnnetust. Amfiiblennukikandjalt USS Essex startinud F-35B-d ründasid Afganistani Talibani positsioone.