Eesti uudised

Vilsandlaste unistus on oma hüdrokopter 

Evelin SIMON , 20. märts 2000, 00:00
Saare maavalitsus taotleb piirivalveametilt, et Peipsi järve ääres seisev hüdrokopter antaks tasuta Vilsandi elanike teenindamiseks.

Taotlus tehti Kihelkonna vallajuhtide palvel. Praeguse seisuga peab vallavanem koos volikogu esimehega Peipsi äärde minema ostetavat kaupa üle vaatama.

Vald paneks hüdrokopteri käima Vilsandi ja Kihelkonna vahet. Tänavu talvel, kui polnud jääteed ega piisavalt vett paadiga sõitmiseks, kulunuks niisugune liiklusvahend marjaks ära. Eelkõige hakkab vallajuht Aivar Kallase sõnul väikehõljuk vedama inimesi, aga ka Vilsandi elanikele vajalikke esmatarbekaupu ning toiduaineid. “Kindlasti sõidutame arste ja viime ravimeid,” lisab vallavanem, sest praegu on saarele pääsemine hädaolukorras raske või hoopis võimatu. “Lumelauaga ju õnnetuse korral ringi ei sõida,” arvab ta.

Hüdrokopter on Rootsi saarestikus üks populaarsemaid liiklusvahendeid. “Seal on see pere tarberiist, millega veetaks lapsi kooli ja piima meiereisse,” teab Aivar Kallas. Rootslastelt mõte üle võetigi.

Talvel on Vilsandil püsielanikke tosinajagu, lisaks meteoroloogiajaama ning rahvuspargi töötajad. Suvel on aga saarel korraga mitusada inimest. Teiste hulgas puhkab Vilsandil ka Tallinna Linnateatri lavastaja Jaan Tätte, kellele sai saar suvekoduks juba lapsepõlves.

Suvistel turistidel siiski haruldase sõiduriistaga ilmselt liikuda ei õnnestu. Kevadest sügiseni jääb käiku tavaline paat, hüdrokopterit kasutataks talvel. “Suvel läheb see liiga kalliks,” teab Kallas. Madala veega ja suurte rühmadega aitab liikumisel ka Vilsandi rahvuspargi maastikuauto. Hiiglaslik militaarsõiduk KRAZ pole siiani hätta jäänud. “Üks tee on just tema tarvis sisse sõidetud,” teab Kallas.

Vilsandi transporti doteerib riik aastas 150 000 krooniga, mida vald kasutab paadiliikluse tarvis.

Uue hüdrokopteri ostmine läheks vallale maksma pea 400 000 krooni ning eelarves sellist raha pole. Sellepärast loodabki vald seisva sõiduki piirivalvuritelt enda kätte saada bilansist bilanssi põhimõttel. “Meil on lootust saada kopter tasuta,” kinnitab vallavanem. “Nii ühelt ametilt teisele.”

Praegu maksab Saaremaa ja Visandi vaheline ülevedu Vilsandi elanikele 10 krooni, teistele 25. Kui keegi oma paadiga veab, siis pole teenuse hind valla mure, vaid kokkuleppe asi. Ikka jätkub neid, kes väikese mootorpaadiga näiteks kalamehi veavad. Nende hulgas on ka Aivar Kallas, kes saarel turismitalu peab.

Vilsandi on Eesti kõige läänepoolsem asustatud saar, mille pindala on 9 ruutkilomeetrit. Veetee pikkus Papisaare sadama ja saare Vikati sadama vahel on 10 kilomeetrit. Madalama veetaseme korral pääseb Vilsandile Kuusnõmme poolsaarelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee