Maailm

Paavst rahuldas viimaks pedofiilidest preestreid varjanud kardinali tagasiastumissoovi (9)

Toimetas Silja Ratt, 13. oktoober 2018 13:53
Paavst ja kardinal Donal WuerlFoto: Reuters/Scanpix
Paavst Franciscus rahuldas viimaks ameeriklasest kardinali Donald Wuerli tagasiastumispalve. Wuerli on kritiseeritud, kuna arvatakse, et ta aitas varjata mitmete seksuaalkurjategijatest preestrite jõledaid tegusid.

Wuerl tahtis esmalt tagasi astuda juba 2015. aastal, mil ta sai 75 aastat vanaks. Nimelt on piiskoppidel tavaks selles vanuses tagasi astuda, kuid siiski peavad nad ametis jätkama seni, kuni paavst nende tagasiastumispalve rahuldab. Toona ei rahuldanud paavst Wuerli soovi, kirjutab BBC.

Paavst Franciscus kiitis enda kirjas kardinal Wuerli, et too pole püüdnud enda tegusid seoses seksuaalse kuritarvitamisega seotud juhtumite osas õigustada, kuigi Wuerlil oleks piisavalt tõendeid, et seda teha. "Sinu õilsus pole sul lasknud sellist enesekaitsmisviisi valida. Selle üle ma olen uhke ja tänan sind," kiitis paavst.

Augustis avaldas USA-s Pennsylvania osariigis kohus raporti, mille järgi kuritarvitas 301 osariigi preestrit aastakümnete jooksul seksuaalselt enam kui 1000 last. Need on kirja pandud tunnistused, tegelik ohvrite arv võib raporti kohaselt ulatuda tuhandetesse.

Nagu varasemateski sarnastes pedofiiliaskandaalides, otsustasid kiriku kõrgemad pead preestrite tegevust varjata, kolides neid ühest kirikust teise või kästes neil kiriku sees mõnd muud ametit teha. Kardinal Donald Wuerl, kes töötas pikka aega Pennsylvanias piiskopina, on kahtlustatav mitmete preestrite varjamises. Ehkki Wuerl vabandas ohvrite ees, eitab ta enda süüd. Paljud ohvrid ootasid, et Vatikan võtab Wuerli kuidagi vastutusele, ent oodatud vallandamist kiriku liidritelt ei tulnud. 

Samal teemal

17.07.2018
Vatikan palub pedofiilpreestrite ohvritelt vabandust, kuid ei vallanda kedagi