Jamal Khashoggi Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid, Silja Ratt 13. oktoober 2018 11:07
Kadunud Saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi võis enda surma lindistada. Türgi ajaleht väidab, et nende valduses on lindistused ajakirjaniku piinarikkast surmast.

Saudi-Araabia režiimi teravalt kritiseerinud Washington Posti kolumnist Jamal Khashoggi kadus jäljetult 2. oktoobril, kui ta läks saudide konsulaati Istanbulis hankima abiellumiseks vajalikke dokumente. Türgi võimude väitel ta tapeti ning tükeldati. Oma väite kinnituseks olevat türklastel tapmise salvestus, mille nende väitel Jamal Khashoggi tegi oma Apple Watchi abil.

Türgi ajalehe Sabah teatel lülitanud Khashoggi oma nutikella salvestusmehhanismi sisse enne, kui konsulaati astus. Kõik, mis Apple Watch salvestas, jõudis tema iCloudi leheküljele ning mobiiltelefoni, mille ta jättis konsulaadi ees teda oodanud mõrsja, türklanna Hatice Cengizi kätte. Sabah kirjutab, et tapjad olevat lõpuks märganud, et nutikell töötab salvestusrežiimil, ja üritanud lindistatut hävitada. Nad olevat proovinud mitut võimalikku salasõna ja hiljem kasutanud muukimiseks ohvri sõrmejälge ning pääsenud sedasi salvestisele ligi.

TURVAKAAMERA SALVESTIS: Videokaader Jamal Khashoggi viimastest sammudest konsulaati astudes. Foto: Reuters/Scanpix

Asjatundjad ei usu Apple Watchi kasutamist

Khashoggi salapärane kadumine on äratanud teravat hukkamõistu ÜROs, Euroopa Liidus ja Ameerika ühendriikides koos nõudmisega, et Saudi-Araabia lubaks erapooletutel uurijatel pääseda oma diplomaatilisse esindusse Istanbulis ja avaldaks kõik dokumendid, mis on seotud 15 saudiaraablase kiirreisiga Istanbuli. Just neid 15 ametnikku ja julgeolekutöötajat kahtlustab Türgi Khashoggi tapmises. Saudi-Araabia nimetab kõiki süüdistusi tühisteks ning väidab, et Khashoggi oli elus ja terve, kui konsulaadist tagaukse kaudu väljus. Seda olevat ta ise soovinud. Ühtegi fakti selle väite toetuseks pole saudid aga esitanud. 

Saudi-Araabia: me ei lase end hirmutada

 Endine kõrge ametnik ja hilisem ajakirjanik Khashoggi suunas viimasel ajal järjest teravamaid kriitikanooli Saudi-Araabia kroonprintsi, riigi tegeliku juhi Mohammed bin Salmani pihta. Khashoggi hinnanul olid kõik sammud, mis Läänes vaimustustormi äratasid (naiste õigus autorooli istuda, kinode taasavamine jms) ainult kattevarjuks järjest suurenevatele inimõiguste rikkumistele ja kodanikuühiskonna allasurumisele Saudi-Araabias. Ajakirjanik pidas bin Salmanit oma riigi Putiniks. Khashoggi mõistis hukka ka Saudi-Araabia sekkumise Jeemenis alates 2015. aastast, mis on toonud suuri kannatusi eeskätt tsiviilelanikkonnale. Viimati tehti õhurünnak eile. Pommid tabasid ka tsiviilelanikke vedanud bussi. Eri andmetel hukkus 10–17 inimest.

USA president  Donald Trump ütles laupäeval telekanalile CBS antud intervjuus, et Saudi-Araabiat tabavad karmid sanktsioonid, kui Khashoggi julm mõrvamine peaks tõeks osutuma. „Me ei jäta seda juhtumit põhjani uurimata.“ Samas tunnistas ta, et relvade tarnimine Saudi-Araabiasse jätkub. „Me ei saa jätta müüki, mis toob meile rohkem kui sada miljardit dollarit tulu ja annab tööd tuhandetele ameeriklastele,“ ütles Trump.

Eile teatas Saudi-Araabia riiklik uudisteagentuur ametlikus kommentaaris, et nende riik tõrjub igasuguse poliitilise pressingu ja ähvardused, mis kostavad Ameerika ühendriikidest, kirjutab Sky News. „Me oleme valmis vastama igale meid ohustavale sammule,“ kinnitas uudisteagentuur, märkides eraldi, et suurima naftariigina on saudidel oluline roll kogu maailma majanduses.

Siiski langesid börsikursid Saudi-Araabias eile seitse protsenti. 

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Näidake palun linti 14. oktoober 2018 05:51
Tegu vast ei ole siiski lindistamisega vaid jäädvustamisega, salvestamisega vms.?
Muidugi varsti 13. oktoober 2018 15:33
On videotöötlus nii tasemel, et kui keegi ära mõrvatakse, siis ei võta palju arvutiressurssi sellise video või helisalvestise tegemine, kus nagu inimene ise õnnetusse sattus.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS