Eesti uudised

NIMI RIKUB PÄTTI? Riik kiirustab varjama kurjategijate nimesid (42)

Juhan Haravee, 12. oktoober 2018, 20:30
NIMI PEITU: Varem kustutati süüdistatava nimi kohtu veebilehel avaldatud kohtulahendist pärast seda, kui ta oli karistuse ära kandnud. Justiitsministeeriumil on aga nüüd uued plaanid, nii et kurjategija võib istuda veel vanglaski, kui tema nimi juba avalikkuse eest kohtulahendist peidetakse.Foto: Vida Press

Eestit ootab ees tulevik, kus trellide taha pistetud mõrtsuka nimi kaob kohtulahendite veebilehelt veel enne seda, kui ta vabadusse pääseb. Rahalise karistuse puhul muutub asi täiesti pentsikuks: süüdi mõistetud inimese nimi võib kaduda lahendist juba enne, kui ta on raha riigile ära maksnud. Justiitsministeerium toetab seadusemuudatust, mis just sinnapoole tüüribki.

Justiitsminister Urmas Reinsalu saatis neljapäeval riigikogu põhiseaduskomisjonile isikuandmete kaitse seaduse ja selle rakendusseaduse eelnõude muudatusettepanekud, millega loobutakse kohtuistungi andmetes süüdistatava nime avaldamise keelust ja füüsilise isiku väärteokaristuste avaldamise piirangust. Siiski võib justiitsministeeriumi toetuse saanud muudatus kaasa tuua olukorra, kus vangi mõistetud mõrvari nimi võib kohtulahendite veebilehelt kaduda veel enne, kui ta vabadusse pääseb. 

Alates tänavu kevadest menetles riigikogu isikuandmete kaitse seaduse ja selle rakendamise seaduse eelnõu. Neist esimene jõudis riigikogu menetlusse alles augustis, teine oli aga oodanud oma saatust juba juuni algusest. Justiitsministeeriumis valminud eelnõud, mille eesmärk oli Eesti seadusandluse ja 2016. aasta kevadel vastu võetud Euroopa Liidu (EL) isikuandmete kaitse üldmääruse kooskõlla viimine, tekitasid ajakirjanike hulgas paksu verd.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee