Vähe sellest, et valitsuskoalitsiooni poliitikud otsustasid osa riigieelarvest n-ö katuserahana laiali jagada, on nad hätta jäänud ka selgitustega, kuidas teenivad palju kõneainet tekitanud rahaeraldised selliseid suuremaid eesmärke nagu regionaalareng või sündimuse tõus. Üks markantseimaid näiteid on Isamaa eestkostel loodav Eesti Pere Sihtkapital, millel puuduvad tegevuskava ja programm, kuid millesse on koalitsioonipoliitikud heas usus nõus panustama miljon eurot.

Lihtne majanduslik tõde on, et otsus ühe kulutuse kasuks tähendab automaatselt mitmest teisest loobumist. Mida saab ühe miljoni euro eest? Kolmeaastast ajapikendust juba sulgemisotsused kätte saanud Valga ja Põlva sünnitusosakondadele, aastajagu hoiuteenust 150 puudega last kasvatavale perele või 33 sellist enneaegselt sündinud lastele mõeldud stabiliseerimislauda, mille soetamiseks Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmaja praegu headelt inimestelt annetusi palub. Raske valik – lihtsam oleks ennustada, mitu inimest kümnest suvaliselt valitud kodanikust eelistaks neile valikutele hoopis sihtkapitali loomist.

Et alati kerkib õigustatud küsimus: „Aga miks mitte hoopis see MTÜ, selts või objekt?“ (ja rahaküsijatest puudust juba ei tule) ning rahajagajatel ei paista sellele olevat head vastust, on ühtlasi parim põhjus katuserahast loobumiseks.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis