Riigikogu põhiseaduskomisjoni menetluses on isikuandmete kaitse seaduse rakendamise seaduse eelnõu, millega muudetakse liiklusseadust (§184). Kui seni sai maanteeameti kaudu põhjendatud huvi olemasolul andmeid sõidukite omanike kohta, siis eelnõu kohaselt selline võimalus kaob. Eesti omanike keskliit ei pea seda muudatust põhjendatuks ning see ei järgi omanike võrdse kohtlemise põhimõtet.

EOKL esimehe Priidu Pärna sõnul on kinnisvaraomanikud sageli hädas sellega, et nende kruntidel pargivad loata autod vahest ka pikema ajaperioodi jooksul või takistavad väljasõitu. Kui omanikul puudub juurdepääsu võimalus teabele, kes on auto omanik või valdaja, pole omanikul võimalust oma põhiseaduslikke õigusi teostada ning autoomanikuga ühendust võtta. "Pigem suurendab riigi kogutud sõidukiomanike info varjamine jõu kasutamist ühiskonnas, kuna kokkuvõttes ei jää maaomanikul muud üle kui ebaseaduslikult parkiv auto ise ära vedada," leiab Pärna. 

Eesti omanike keskliit ei saa aru, miks autosid kui kõigest vallasasju käsitletakse õiguskorras eelistatumalt ja ebavõrdsemalt kui kinnisasju, nagu oleks sõidukid autokultuses ühiskonna alustala ja vundament. Samal ajal on  kinnistusraamatu põhiteave kõigile avalik. Nii saab igaüks infot kinnistu või korteriomandi suuruse, omaniku ja koormatiste ning pandiõiguste kohta, kannete alusdokumentidega tutvumiseks on vajalik vaid õigustatud huvi.

"Eelneva valguses autoomanike info varjamine on naeruväärne ja ebavõrdse kohtlemise printsiibist tulenevalt põhiseadusvastane," leiab Pärna.

Jaga artiklit

16 kommentaari

K
Kui auto jääb  /   14:59, 13. okt 2018
minu kinnistu piiridesse, siis ma võin ju oma kinnistult prügi ära viia, kelleltki luba küsimata. Edaspidi nii teengi.
N
No päriselt ka  /   00:36, 13. okt 2018
"Omanike keskliit", see on tegelikult ka olemasolev liit või? Kui on siis kes seda "liitu" ülal hoiab ja mis raha eest?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis