Krimi

Lasteaednike liit: 10-12 tundi lasteaias olla on lapsele liig

Ohtuleht.ee, 11. oktoober 2018, 21:27

53 KOMMENTAARI

c
CV/ 13. oktoober 2018, 09:14
Elan koos kahe järgneva põlvkonnaga Norras. Siin on asi niimoodi, et ema läheb reeglina aastase lapse kõrvalt tööle, seega laps sõime 11-kuusena. Tõsi, rühm on väike ja hommikupoolikuti tööl 3 täiskasvanut. Aga toituvad päeva jooksul ainult võisaiadest, piimast, mahlast ja mõnest puuviljast. Lasteaed avatakse kell 7.15 ja suletakse punkt 16.30. Kes jääb kasvõi minutikese hiljaks, saab linnavalitsuselt trahvikviitungi - siin ei aita isegi hea läbisaamine õpetajatega. Minu noored ka alguses said korra trahvi, kusjuures nad isegi ei teadnud, et jäid hiljaks - ilmselt jäid siis paar minutit. Üldjuhul töö lõppeb siin kell 16.00 ja kui töötad linnast natuke väljas, läheb väga kiireks - talvel on selle ainukese tee peal kas mõni rekka risti ees või isegi laviin. Aitab ainult tihe koostöö teise vanema või mõne hea sõbraga. Lasteaiatasu on umbes 600 euri kuus, seal sees ei ole mingeid muusika- ega sporditunde, igasugu tähtede õpet ja käelist tegevust on samuti väga minimaalselt, aga iga päev ollakse ka lausvihmaga käpuli poriaugus ja vähemalt eesti lapsevanemad on pidevalt omaette shokis, et lapsel on kummikud vales jalas, vihmariietel pole kampsunit all, kindad kappi jäetud ja vale lapse mütsid peas. Olen ise Eestis 18 aastat lasteaia õpetaja olnud ja kodumaal olid ikka asjad viimasel ajal väga palju paremad.
d
D/ 13. oktoober 2018, 07:57
Hmm.... Huvitav, isegi siis kui oled üksikvanem, ka siis on lapsel veel teine lapsevanem. Isegi kui elatakse lahus. Olen ise soome lasteaias tööl ja näen nii palju üksikvanemaid. On erinevaid mooduseid kuidas last koos kadvatada. On olemas see et 1 nädal isaga ja 1 nädal emaga. Või vahetub vanem poolelt nädalalt. Või kui isa käib lapsel järel lasteaias, et lapsel ei oleks nii pikka päeva. Muidugi on see lasteaiapäeva pikkuse süsteem erinev. Kui üks vanematest (isegi kui on lahutatud) on töötu, siis lapsel on õigus saada 20h hoidu nädalas. Ja seda saab ise reguleerida , kas siis mõnel päeval nädalas 8h või iga päev 4h. Ja muidugi lasteaia maks on ka erinev. Täis ajaga on kõige rohkem 289 euri ühelt lapselt. See maks on teatud % pere sissetulekust. Ise olen malsnud 500 euri kahe lapse pealt. Aga eesti ei taha ma tagasi ikkagi tulla. Ma ei taha tulla sinna tööle lasteaia õpetajaks. Se lasteaiasysteem on nii metsas. Kuigi ka siin on palju vigu ja asju mida oleks vaja muuta, on siin töötada parem. Pidage lastest hoolt. Kui oled otsustanud saada lapse siis tema eest peab vastutama terve elu. Vahel tegema raskeid valikuid ja ohverdama ennast. Aga mõelge, mis olejs lapsele parim lahendus. Pidage meeles ka seda, enne kui viid lapse lasteaeda selleks et ta saab mängida ja seal on tore, alla 4 aastase lapse sotsiaalsed oskused pole veelnii palju arenenudki et koos teistega mängida. Ja rühmas on 24 last kus müra tase on VÄGA kõrge, kuidas selline asi saab üldse kasulik olla? Ise sa ka ei läheks sellisesse kohta vaba tahtlikult mitmeteks tundideks iga päev. Lasteaias võitleb su laps iga päev tähelepanu eest, läheduse eest, sõprade eest, mänguasjade eest jne. Ta proovib olla 12 h tubli ja käituda hästi. Really? Kas sina ema või isa suudad seda? Kui kaua sa nii jaksad? Ja alati ei pea olema lapsel tegemist ja äge. Andke ladtel igavleda. Siis aju areneb. Laps õpib ise hakkama saama, mõeldes välja, mida ta võiks mängida. Elus on palju kohti, kus peab ootama, kus on igav (näiteks töö, kool.)ka neid oskusi peab arendama lapses. Sest meie, lastevanemate eesmärk on kasvatada lastest iseseisvad inimesed, kes saavad elus hakkama igasugustes olukordades. Ka siis kui see situatsioon ei ole nii äge ja meelepärane. Aga see kõik on meie, lastevanemate õpetada/teha. Ei õpetajad saa teha sinu eest tööd ära. See , missugune inimene su lapsest kasvab on sinu ja ainult sinu teha. KASVATAGE OMA LAPSI. Kasvatamatus ja "vaba kasvatus" on täiesti erinevad asjad. Päikest ja naeru teie päevadesse. Är stressa väikeste asjade pärast.
v
Vahur/ 12. oktoober 2018, 23:13
Töötavatel vanematel pole väga valiku võiausi. Enne tööle minekut peavad olema lapsed lasteaeda ja tööpäeva lõppedes lâhevad vanemad neile järgi Vanematel pole juu muid võimusi.
m
Maiy/ 12. oktoober 2018, 19:40
Naine. Reedel pärast viit läksin kiirelt lapsele järgi, kuna ilm oli ilus jäin kauemaks pilt, mis avanes pool kuus oli hämmastav, kui hakkasid õuele ilmuma lapsevankrud emmed tulid teisele lapsele järele. Mina veel kiirustasin tahtsin ruttu lapse juurde.
e
ema viiele/ 12. oktoober 2018, 16:23
Minu meelest tegelevad tänapäeval erinevad institutsioonid meedia vahendusel peamiselt inimestes süütunde tekitamisega. Mõelgem korra, milleks ja kellele see kasulik on? Küll ei ole sa piisavalt hea lapsevanem, töötaja, naine, mees, õpilane, loomapidaja, patsient ja mis kõik veel. Kogu aeg peavad inimesed ennast millegipärast mingil põhjusel süüdi tundma! Ilmselgelt ei lähe sellised arvamusavaldused korda neile, kellele need tegelikult peaksid mõeldud olema - neil on täiesti ükstakama ka pärast sellise üllitise kuulmist-lugemist, juhul kui nad muidugi üldse vaevuvad tähele panema. Aga kõigis teistes tekitab see ainult halastamatut "ma-ei-ole-piisav"-tunnet. Ja siis on meil stressis vanemad ja stressis lapsed ja ring läheb veelgi suurema hooga käima. Nii kurb. Miks vanemaid ei toetata, selle asemel, et pidevalt näägutada ja näpuga näidata? Pange siis oma rühmad varem kinni, aga pakkuge välja ka alternatiive, mida saaksid ja peaksid tegema vanemad, kel pole valikut. Pidage läbirääkimisi sel teemal nendega, kes loovad võimalusi, kel on võimu ja vara, mitte ärge tümitage ainult seda kõige viimast lüli, vanemat. Iseenesest on kõik ju õige, aga näpu viibutamise asemel ootaks konkreetseid lahendusi ja samme, et kõik oleksid rahul.
k
Kolme poja ema./ 12. oktoober 2018, 17:01
Laske lapsel kodus elada. Päev läbi tuttav inimene ( ema, kes teda ju tahtis ), tuttav ümbrus. Nii kasvavad rahulikud inimesed. See hoiab ära paljud tulevikuprobleemid: ATH-st armukadeduseni tulevases abielus.
Ärgem lahutagem seda tõeliselt tähtsat üksust ema+laps(ed).
Makskem isadele rohkem palka, et ema saaks kodus olla. Terve pere on rahulikum ja õnnelikum. Läbi proovitud. Meie peres.
t
Tere,/ 12. oktoober 2018, 21:08
lapsevanemad peaksid tööandjaga kokkuleppel töötama lühendatud, või paindliku töögraafiku alusel. Lapsed oleksid viirushaigustest ka rohkem kaitstud ja emmeigatsus ei oleks nii traumeeriv. Üks päev nädalas olgu lasteaia vaba päev.
2
2 lapse ema/ 12. oktoober 2018, 15:01
viisin alati lapse kella 9ks lasteaeda, olin kõige viimane ja paluti varem tuua - et saaks õigel ajal sööma. Viisingi pool tundi varem. Mehega oli kokkulepe, et kinldasti üritame kell 17 olla lastel järgi ja ühle päeval mõlemad kauemaks tööle ei jää.
m
mari/ 13. oktoober 2018, 10:23
nii ongi kõige õigem- vanematel töö tehtud ja samas on ka lapsele aega
m
mari/ 12. oktoober 2018, 10:13
Enamusel on 10 tundi lasteaias vajalik( 8 töötundi+minek-tulek) - 12 tundi lubamatu ja kui kodune vanem siis ju saaks ka 8 tunniga piirduda, kuid kosmeetik , juuksur, kinoseanss sõbrannaga on pahatihti tähtsamad.
Laps ollakse vaid kord ja veeta enamus ajast perest eemal - ei ole normaalne.
m
mõned inimesed/ 12. oktoober 2018, 11:06
töötavad ka pikas vahetuses, mis võib olla 12 tundi. Aga kas 24 tundi kodus pole lapsele liig? Mina tunnen enda najal, et mulle on küll.
n
noh/ 12. oktoober 2018, 12:41
siis kui on liig tuleb anda laps lastekodusse.
o
Oh aegu ammuseid/ 12. oktoober 2018, 09:02
oli aeg kus lapsed viidi esmaspäeval lasteaeda ja reede õhtul koju, siis tuli seadus või soovitus, et nädala sees, ehk kolmapäeval peab lapse vahepeal koju viima. Kasvasid ka. Mitte see, et laps on pikalt lasteaias ei tee neid närviliseks ega tekita käitumishäireid, vaid nutiseadmed on selle põhjuseks. Ei usu et kodus tegeletakse lapsega rohkem kui lasteaias, näen seda oma laste ja lastelaste pealt, kõigil on kuskile kiire.

j
JJJJ/ 12. oktoober 2018, 08:54
Lasteaia kohamaksu peab küll maksma kas laps käib või ei käi.Aga vingutakse,et lastel pikad päevad.Kui ma lähen 8ks tööle ja olen tööl 20ni ja abikaasa lõpetab töö kell 18.00 ,mis teha laps peab ju olema seal kauem.Milleks need lasteaiad,siis üldse on?Nii pannakse inimestele piire tööl käimisega ja siis ma ei saagi last lasteaeda panna kuna pole ju raha et selle eest tasuda.Minu meelest seal laps õpib teistega rohkem arvestama,koos mängima,suhtlema,leiab omaealisi sõpru jne.Minu lapsele väga meeldib lasteaias käia ja lausa ootab seda.Kui kodus ,siis räägib läheme lasteaeda.Tänapäev on lausa hulluks läinud oma haiglaste mõtetega.
m
mari/ 12. oktoober 2018, 10:06
töökaitse - kuidas sul on tööpäev 12 tundi ? tööpäeva pikkus 8 tundi ja sellest lähtuvalt juba on lasteaia päeva pikkus 9-10 tundi - aga 12 tundi suures kollektiivis on LIIG isegi täiskasvanule- mõeldem selle peale. Äkki üks lapsevanem viib lapse , teine toob ? et lapse päev ei oleks nii pikk
m
mõnel/ 12. oktoober 2018, 11:07
on tööpäev ka 24 tundi.
l
Lili/ 12. oktoober 2018, 14:55
aga lasteaed ei tööta 24 h järjest, siis on varjandiks lastekodu või üldse mitte....
j
jaa/ 12. oktoober 2018, 16:53
aga mitte iga päev eks.
j
jah/ 12. oktoober 2018, 21:15
n
NOH - JAHH./ 12. oktoober 2018, 21:14
Te ei arvesta ju lapsega vaid seate enda soovid esmaseks. Järelikult on lapsel Teiega igav.
m
Mari/ 12. oktoober 2018, 08:32
35 aastata tagasi viisin lapse kell 7.15 lasteaeda et kella 8-ks tööle jõuda. Tööpäev lõppes 17.00 ja lasteaeda järgi 17.45. Kümme tundi ja see oli nii kõigil. Ei olnud mõeldav et lapsega sai töölt varem minema, töö oli 8 tundi ja nii oligi, Lapsed on kasvanud täiesti normaalsed, ilma igasuguste kõrvalekalleteta., lõpetanud kõrgkooli ja on edukad.
Samas õhtul lasteaiast poodi ja alles siis koju, kodus jõudsin veel lastega ka tegelda. Aga siis olid lasteaias kasvatajad kompetentsed, lastega tegeleti, õpetati jne. Ei mingit survet, et lapsele tuleb varem järgi tulla ja et laps vajab nädalas ühte puhkepäeva lasteaiast nagu nüüd. Nutindus on see viga. Kasvatajad vajavad aega endale, lapsed on kodus nutiseadmetega ära väsitatud. Minge peale tööd õhtul lastega õue kasvõi pooleks tunniks, minge koju osa maad jalgsi ja närvihaigeid on palju vähem.
n
nii/ 12. oktoober 2018, 14:59
Mis nendel tänapäeva õpetajatel siis viga on- rabavad nagu hullud ja peavad kõikide vanemate erisoovidega ka veel arvestama. Kas ikka vähe veel tehakse teie lastega!
k
Kata/ 12. oktoober 2018, 08:28
Ja milline on lahendus?
Olen sama meelt, et lasteaialaste "töönädal" on liiga pikk. Minu, täiskasvanu, seadusest ettenähtud maksimumkoormus nädalas on 40 tundi, minu lapsel aga sellest tulenevalt 50 tundi, sest muud lahendust ei ole - lasteaeda pean ta viima enne tööpäeva algust ja enne selle lõppu järele minna ei saa. Rõõmuga võimaldaks talle lühemaid päevi või lühemat lasteaianädalat, aga võimalust/varianti pole. Pikad päevad suures ja intensiivses kollektiivis mõjuvad väikesele inimesele loomulikult väsitavalt. Ja siiski - milline on lahendus neile, kellel puudub alternatiiv? Pean silmas üksikvanemaid (mitte segamini ajada last üksi kasvatava vanemaga, kui teine vanem on olemas, aga elab eraldi).
k
kas lapsed/ 12. oktoober 2018, 11:08
töötavad lasteaias, kas seal unetunde polegi?
u
Unetunnid/ 12. oktoober 2018, 21:28
on, kuid mõned lapsed ei magagi , mõni laps magab tund või veel vähem ja seejärel peab voodis lebama vaikselt, et teisi mitte äratada.
l
Leida/ 12. oktoober 2018, 21:24
lapsest lähtuvalt paindlikum töö. Ja kasvab tervem laps koos vanematega. Milleks siis teda sünnitada, kui ta ei saa väiksena olla hoitud. Lapsepõlv on lühike.
v
Vanaema/ 12. oktoober 2018, 08:21
Iga ema otsustab ise, kuidas teeb! Mind viidi juba 3 kuusena sõime ja pole mul häda midagi. Ei tasu üle reageerida. Jälle üks mõtetu vaidlus. Vanasti jäeti lapsed juba varakult üksi koju. Nüüd kasvabki ninnu nännu põlvkond, saamatud ja nutisõltlased! Lasteaias vähemalt ilma nutiseadmeteta ja TV-ta!
l
Leida/ 12. oktoober 2018, 07:46
Kas on võimalik nende vanemate lapsed võtta riigile, sest niikuinii pool päevast on nad riigi kasvatada. Las nad siis käivad tööl, kui eelistavad seda oma lapsega koosolemisele. Meie vene ajal eelistasime last kasvatada, mitte tööl käia. Kudas ikka maailm on vales suunas muutunud.
a
Anija vald/ 12. oktoober 2018, 07:29
on suht linnalähedane vald, kust inimesed käivad linna tööle, 8 tunni pikkuse tööpäevaga töötaja(+30 min lõunat + tööle ja koju sõiduaeg) ei jõua ka parema tahtmise juures varem koju. Kui käia 0,5 kohaga tööl, siis, pole tööl käimisel enam üldse mõtet, sest saadud raha kulub sõidule, aga lasteaia koha eest peab ikka maksma, kus on siis head lahendused ? Tegelikult on jutt tõsi, et 1,5-3 aastane vajab turvatunnet ja emast eemal olek on tõesti pikk kuid kõik lapsevanemad ei saa söögitädiks samasse sõimerühma kandideerida.
l
lapsevanem/ 12. oktoober 2018, 09:24
Kas seda raha peab iga hinna eest kokku kraapima.Ema võiks selle aja lastega kodus olla .
j
ja elaks/ 12. oktoober 2018, 11:10
õhust ja armastusest? Kas sellest saaks ka makse maksta?
s
Selle peale / 12. oktoober 2018, 21:35
oleks olnud kena mõelda, kui lapse saamisele mõtlesite.
s
Scaramanga/ 12. oktoober 2018, 05:35
Oot mida, keegi siin arvab et 2-aastane laps 12 tundi lasteaias karjas tundmatute täiskasvanutega on täpselt samaväärne mis laps oma emaga kodus ?
You niggas are crazy !
Pole siis imestada, et igasugu käitumishäired ja vaimsed haigused nooremate põlvkondade seal ruulivad.
s
siil/ 12. oktoober 2018, 05:09
Kas see tundide arv on lastele või õpetajatele liig? Mõelgem... Paljud lapsed saavadki vaid lasteaias turvatunnet, puhast voodipesu ja kõhu täis. Samas kelle eest sin artiklis räägitakse, ei saa teada, sest tasuline on. Küll aga oma lapse pealt, kui ta 09 lasteaias on ja ma 18.00 järgi, peale mida on veel 2 x nädalas laulukoor ja 1 x nädalas tantsutund , siis kohati tundub mulle lapsevanemana, et mahuks veel . Graafik suht hele. Mänguaega jääb küll aga siis mõeldakse sõpsidega pigem igasugu lollusi välja . Eelistan, et laps on rakkes ja õpib kohusetunnet ja distsipliini.
Tuld! :D
s
siilike/ 12. oktoober 2018, 08:09
Äkki oled mõelnud,et võiksid ka ise oma lapsega tegeleda ja kui lapse ei oksa õigesti mängida siis tegevuste valikul suunata. Kas tõesti peavad teised inimesed sinu eest kogu töö ära tegema, et sina kui ema saaksid õhtul koju jõudes kohe lapse magama panna ja siis nautida enda aega? Jumala eest kui peaks veel midagi ise lapsega tegelema.

l
lapsevanem/ 12. oktoober 2018, 00:59
Kui tööpäev algab kell 8 ja kõpeb kell 17, siis lapsele jõuadki järgi 17.30-18. Mis teha? Teebki 10h kokku.
e
Eesti/ 12. oktoober 2018, 00:04
Vabariiki sündida naisena oleks nagu mingi karistus,enamusel ,vaesed üksikemad.
j
Jaan/ 11. oktoober 2018, 23:35
Siinkohal peaks riik tegema maksusoodustuse tööandjatele, kes palkavad eelkooliealiste laste vanemaid. Lisaks võiks firmad pakkuda rohkem poolekohaga tööpakkumisi. Ma usun, et on palju emasid, kes tahaksid tööd teha, aga lasteaialapde kõrvalt ei saa.
O
!!!/ 11. oktoober 2018, 22:48
On emasi kes hoiavad lapsi nii lasteaias ja ise istuvad kodus , neist tõesti ei saa aru. Aga üksiemad, v pered kes peavad raha teenima, et ära elada, ei saa lubada vabasi päevasi . Kui lapsega haiguslehel makstaks vähemalt 90%, ehk siis on väärt koju jääda ja puhata nii laps kui ka lapsevanem. Kuna on näha, isegi haiged lapsed käivad lasteaias. Siin ka konks, kui mõistev on tööandja .....
a
aiena/ 11. oktoober 2018, 23:03
lapsega haiguslehel olles on 100% eelmise aasta sissetulekust ja esimesest päevast .. või vahepeal muutunud midagi ?
p
Peale/ 12. oktoober 2018, 00:13
masu alandati igasugu rahasid kaasaarvatud ka haigusleheraha. On 80% esimesest päevast ja kogu lugu. Masu läks mööda aga protsent on ikka sama.
k
kõik räägivad tasust,/ 12. oktoober 2018, 01:25
kuid kes teie eest töö ära teeb siis
L
.../ 12. oktoober 2018, 07:56
Lisaks saab lapsega olla haiguslehel ainult 14 päeva, st kui laps on raskemalt haige ja peab haiglaski olema siis peale kahte nädalat ei saa lapsevanem enam haigekassast ka midagi.
j
johan/ 11. oktoober 2018, 22:35
Mammi tugineb mingile uuringule ka või ise leidis põhjuse tähelepanuhäirele? Palun ära edaspidi enam oleta. Normaalsetes tingimustes peetav Lastesõim ei ole tervisele ohtlik. Lapsel peab olema ruumi ja võimalust mürast eemale saada. Paljulapselises peres on veel hullem see.
m
Mädanik / 11. oktoober 2018, 22:26
Imelik jah et lapsed peavad väikestena valusat olelusvõitlust taluma.Samal ajal suur vanurite armee elab laus jõude elu puukidena maksumaksja kulul.
a
Aeg/ 11. oktoober 2018, 22:34
läheb lennates! Sa ei pane tähelegi, kui oled varsti armeega ühinenud!
m
Mädanik / 11. oktoober 2018, 22:41
Äitäh soovituse eest.Vara veel.Enne jõuab neid mitme armee jagu neid eest ära surra.
e
Ega/ 11. oktoober 2018, 22:53
ometi MacLeod'i suguvõsast?
m
Mari/ 11. oktoober 2018, 22:20
Aga kuhu peab ema oma lapse panema,kui ta käib vahetustega tööl?Tööandjad ei taha selliseid töölisi.Kuhu tööle minna?Palgad on väiksed,et võtta lapsehoidja.Kas sellele on mõeldud?Olen ka olnud ööpäevases lasteaias,sest ema käis 3-es vahetuses tööl.Polnud häda midagi.Tol ajal oli nii,et kui dikreet lõppes ,pidid tööle minema.Tee ,mis tahad.Keegi ei küsinud,kuidas hakkama saad.Lapsehoidjatest tol ajal ei teatud.Kasvasin,mis mühinal.Käisin koolis,ärkasin ise äratuskellaga.Koolitööd tegin ise.Polnud aega lumehelbekest mängida.Nüüd hädaldatakse.Hea,et lapsel on koht ,kus olla.Turvaline,söök on ,soe,mida veel tahta.
e
Est/ 11. oktoober 2018, 23:03
Kas lapsel on ka Sinuga hea elada?
n
No/ 12. oktoober 2018, 11:31
mida veel tahta, äratuskell on parim sõber!
Ä
****/ 11. oktoober 2018, 23:53
Ära jura. Minu ema oli minuga mitu aastat kodune loomapidaja. Aastal 1963- 1970.
n
Naine/ 12. oktoober 2018, 19:33
Aga graafikus ka vabad päevd.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee