Maailm

Iisrael ei vabasta vaatamata rahvusvahelisele survele lennujaamas kinni peetavat tudengit (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 11. oktoober 2018 20:29
22aastane tudeng Lara Alqasem kohtusaalisFoto: EPA / Scanpix
USA tudeng on juba nädal aega Iisraeli lennujaama kinnipidamisruumis olnud. Väidetavalt on tudeng seotud Palestiina pooldajate ühinguga, mis pooldab Iisraeli boikoteerimist. Iisrael jääb endale kindlaks vaatamata rahvusvahelisele nurinale.

22aastane Lara Alqasem on USA tudeng, kes tuli Jeruusalemmas asuvasse Heebrea ülikooli inimõiguste kursusele vahetusüliõpilaseks. Selgus aga, et palestiinlastest vanavanemate lapselaps on kunagi oma koduülikoolis juhtinud tudengirühmitust, mis toetab palestiinlasi. Tudengid Õigluse Nimel Palestiinas on aga väike alamharu suuremast liikumisest nimega BDS.

Samal teemal

BDS-i nimi tuleb kolmest inglisekeelsest sõnast: boikott (boycott), võõrandamine (divestment) ja sanktsioonid (sanctions). Liikumine kutsub ettevõtteid, koole ja eraisikuid üles Iisraeliga suhteid katkestama või riiki boikoteerima. Iisraeli silmis on tegemist liikumisega, mille eesmärgiks on juudiriigi hävitamine.

Ehkki Iisrael näeb Lara Alqasemi kui potentsiaalselt ohtlikku elementi, ei ole siiski mingeid tõendeid, et neiu oleks kunagi aktiivselt riiki boikoteerinud või teisi sellele üles kutsunud. „Me räägime siin inimesest, kes tahab lihtsalt Iisraelis õppida, kes pole midagi boikoteerinud,“ räägib tema advokaat Yotam Ben-Hillel. „Ta ei kuulu enam isegi sellesse tudengiorganisatsiooni.“

300 akadeemikut saatis inglise väljaandele Guardian pöördumise, milles mõistavad Alqasemi kinnipidamise hukka, nimetades seda rünnakuks akadeemilise vabaduse vastu. Samuti on nende sõnul tegemist rahvuspõhise diskrimineerimisega.

Nädal aega kongis istunud Alqasem on püstitanud omalaadse rekordi - boikoteerimisega seotud juhtumis pole kedagi kunagi nii kaua kinni peetud.

Alqasemi elutingimused on tema sõnul kehvad. Tal puudub ligipääs arvutile, ta tohib teha vaid lühikesi telefonikõnesid. Lähedased räägivad CBS Newsile, et Alqasemi liikumine on piiratud ning ta magab lutikatest kubiseval madratsil.

Iisraeli võimud on valmis Alqasemi vabastama, kui ta avalikult vabandab ja toetusest BDS-ile lahti ütleb. Alqasem ise ütles kohtusaalis, et ei ole üheski boikotiaktsioonis osalenud ega kavatse seda ka tulevikus teha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee