Maailm

Mida saab kliimamuutuste vastu ära teha tavainimene? 

Toimetas Greete Kõrvits, 11. oktoober 2018 18:35
Ehkki kliimamuutuste vastases võitluses rõhutakse liigselt indiviidile, ei ole igaühe enda panus siiski tähtsusetuFoto: PantherMedia/Scanpix
Ehkki kliimamuutuste vastu võitlemisel on paljude ekspertide arvates rohkem kasu riikide valitsuste ja suurfirmade poliitika muutmisel, saab iga inimene ka ise palju ära teha, et koduplaneeti kaitsta. CBS pani selleks kokku neli lihtsat soovitust.

Paljud kriitikud, nagu näiteks Guardianile arvamusloo kirjutanud Kanada kolumnist Martin Lukacs pööravad tähelepanu sellele, et liigselt individuaalsele vastutusele rõhumine võtab tähelepanu ära palju tõsisematelt probleemidelt kui seda on üks priiskava eluviisiga inimene. Ettevõtted ja poliitikud saaksid ära teha palju rohkem, kui üks inimene terve elu jooksul jõuab. Isegi rohelised liikumised ise on Lukacsi sõnul läinud individualistliku lähenemise õnge, kus maailma päästmise eest vastutab oma raha, saba ja sarvedega igaüks ise, mitte aga inimkond kollektiivselt.

Sellegipoolest ei arva ükski rohelise individualismi kriitik, justkui poleks igaühe isiklik panus üldse oluline. Ka sellega saab üht-teist ikkagi ära teha ning kasvõi saata „otsustajatele“ sõnumi muutuvast mõttelaadist. Mis võimalused need on?

1. Sõita vähem autoga. Kasutada võimalusel ühistransporti või ühist transporti kolleegi, sõbra või naabriga, kel sõidusuund ja -aeg sama. See on näiteks Põhja-Ameerikas väga levinud komme, kus töö- või õpingukaaslased kordamööda üksteist auto peale võtavad.

2. Osta vähem riideid ja jalanõusid. Rõiva- ja jalatsitööstus tekitavad väga palju kasvuhoonegaase.

3. Eelistada energiasäästlikke kodumasinaid.

4. Piirata toodete tarbimist, mille tootmine on maailmas viinud metsade ulatusliku maharaiumiseni. Nende seas on näiteks on soja, liha, puit ja palmiõli.

Samal teemal

08.10.2018
VEEL POLE HILJA: kliimateadlaste sõnul jõuab maailma veel 3kraadisest temperatuuritõusust päästa
08.10.2018
Tänavuse Nobeli majanduspreemia pälvisid majanduse ja globaalse kliima vastasmõjusid uurinud teadlased
04.10.2018
KLIIMAMUUTUSTE TAGAJÄRG: sealiha hinnad tõusevad?