Eesti uudised

Faktikontroll: kas Eesti kõrgem bensiiniaktsiis on Lätis kompenseeritud automaksuga? (108)

Margus Järv, 11. oktoober 2018, 13:23
 Tiina Kõrtsini
Riigikogus teisipäeval Reformierakonna eestvedamisel riiklikult olulise küsimusena arutatud maksusüsteemi ettekannete järel võttis sõna ka riigikogu esimees Eiki Nestor (SDE), kes viitas, et Eestis peabki kütuseaktsiis kõrgem olema, sest näiteks erinevalt Lätist meil automaksu pole ja kokkuvõttes on kulu autole nii Eestis kui Lätis enam-vähem sama.

Eiki Nestor riigikogus: "Teine müüt, millega ma ka võitleks maksunduses, on see, et maksud peaksid olema lihtsad. Ma kohe huviga jälgisin seda debatti. Keegi ei ole siiamaani võtnud eestlase jaoks püha sõna "auto" suhu veel, mina võtan. Meie kasutame autode maksustamise puhul väga lihtsat moodust. Me maksustame ainult auto kasutamist ja selle nimi on kütuseaktsiis. Kõik teised riigid maksustavad veel ka muud moodi, maksustatakse nii autode ostmist kui maksustatakse autode omamist. Ja kuna meie oleme võtnud lihtsa mooduse, siis ei olegi midagi imestada, kui meie kütusehinnad on kõrgemad kui naaberriigis. Nad peavadki olema kõrgemad, sest nemad maksavad autode puhul veel ka muid makse ja kokkuvõtvalt ei pea olema, lätlasele ei tule võib-olla see auto odavamalt kätte siin kui eestlasele.”

Nestori väide, et me maksustame auto kasutamist vaid kütuseaktsiisiga, ei ole pärist täpne, sest makse tuleb maksta ka firma auto kasutamisel erasõitudeks. Samuti kehtib Eestis teekasutustasu üle 3,5 tonnistele veoautodele.

Kuid Lätis kehtib tõesti ka erakasutuses autodele CO2 maks, mis on sõltuvalt süsihappegaasi emissioonist umbes 200 eurot aastas.

Kui võtta aastaseks läbisõiduks 30 000 km, bensiinikuluks kaheksa liitrit sajale ja Eesti ning Läti bensiini hinnavaheks kaheksa senti liitrilt, siis kaotavad Eesti autojuhid kõrgema aktsiisi tõttu tõepoolest samuti umbes 200 eurot.

Järeldus: Eiki Nestoril on õigus. Kui võrrelda väiksema läbisõiduga Eesti ja vanemat Läti autot, siis on lätlasele auto pidamine isegi kallim.

Samal teemal

9. oktoober 2018, 18:27
1,439 EUROT! Kütusehind hüppas viimaste aastate kõrgeimale tasemele

108 KOMMENTAARI

s
Seto 12. oktoober 2018, 11:20
Tüüpiline sotside ibajutt.Parim ja odavam on eesti autoga Lätis tankimas käia.
v
Võrokõnõ 12. oktoober 2018, 09:36
Ma ei tea, kuidas on hetkel, aga Eestis oli veel paar-kolm aastat tagasi auto arvele võtmine ja omanikuvahetus kõige kallim terves Euroopas. Sellest e...
(loe edasi)
Loe kõiki (108)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee