Uiguuri mees vaatab pealt, kuidas raskerelvastuses politseinikud läbi linna sõidavadFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. oktoober 2018 18:23
Lääne-Hiinas asuv Xinjiangi autonoomne piirkond kiitis heaks uiguuri vähemusrahvuse kinnipidamise spetsiaalselt uiguuride „ümberõpetamiseks“ mõeldud laagritesse. 

Juba pikemat aega on rahvusvahelist üldsust ja inimõiguste organisatsioone muretsema pannud inimeste salapärased kadumised Xinjiangis. Nüüd allkirjastas kohalik valitsus seaduse, millega kiidab heaks uiguuri rahvusest inimeste koondamise spetsiaalsetesse laagritesse. BBC kirjutab, et Xinjiangi võimude sõnul on vajalik uiguuride ideoloogiline ümberõpe. Tegemist on ühtlasi ka töölaagritega, kus on ette nähtud kohustuslik kutseõpe. Hiina sõnul ongi tegemist kõigest „soovituslike“ kutseõppeasutustega.

Uue seaduse järgi võib uiguuri inimese laagrisse saata näiteks selle eest, kui ta keeldub vaatamast riigitelevisiooni või kuulamast riigiraadiot, kui ta kutsub teisi üles järgmina usutavasid või kui ta ei soovi oma last riigikooli panna. Ametnikud vaatavad viltu ka sellele, kui kodus on uiguurikeelsed raamatud, mees kasvatab pika habeme või kui inimene liiga äkitselt alkoholist või suitsetamisest loobub.

Iseenesest pole n-ö ümberõppeks mõeldud laagrid päris uued, vaid on lihtsalt nüüd ka seaduse näol kirja pandud. Selle aasta augustis eitas Hiina, et on juba enam kui miljon inimest laagritesse asumisele sundinud.

Hiina sõnul on uiguuride ümberõpe vajalik selleks, et juurida välja ekstremismi ja uiguuri omariikluse ideid. Inimõigusorganisatsioonide ja üksikute Hiinast põgenenute sõnul toimub seal aga räige vaimne ja füüsiline vägivald. Inimesed kaovad, teinekord tervete perekondade kaupa. Kinnipeetavad peavad vanduma lojaalsust Hiina president Xi Jinpingile ning kritiseerima või üldse lahti ütlema oma usust. Uiguurid on traditsiooniliselt islamiusku.

PALUB ABI: Pakistani ärimees Mirza Imran Baig näitab Pekingis Pakistani saatkonna ees pilti endast ja oma uiguurist abikaasast Malika Mamitist, kes on vangistatud. Mehe sõnul ei lubata tal naisega kokku saada ega Hiinast lahkuda. Foto: Reuters/Scanpix

Ajalehe New York Times ajakirjanik vestles mõnede endiste laagri asukatega, kel õnnestus pärast pikka vangistust vabadusse pääseda. Nad räägivad, et iga päev sunnitakse vange laulma jõledaid propagandalaulukesi nagu „Ilma kommunistliku parteita ei oleks Uus-Hiinat“. Kes sõnu peast ei mäleta, jääb hommikusöögist ilma. „Eks nendel ametnikel on mõttes vaid üks sõnum. Hiina kommunistliku partei ülimuslikkus, uiguuri kultuuri tagurlikkus ja Hiina kultuuri saavutused,“ räägib endine koonduslaagri vang Abdusalam Muhemet. „See ei olnud koht, kus juuritakse välja islamiäärmuslust. See oli koht, mis hoopis tekitab kättemaksuiha ja kustutab uiguuride identiteeti,“ kirjeldab ta.

Abdusalam ise toimetati laagrisse selle eest, et keegi matustele tulnud ametnik kuulis, kuidas mees lahkunu mälestuseks koraani tsiteeris. Umbkaudu iga kümne uiguuri majapidamise peale on määratud üks „koputaja“, kelle ülesandeks on neid jälgida ja vajadusel läbiotsimisi korraldada.

UIGUURIDE TOETUSEKS: India moslemid nõuavad Mumbais meeleavaldusel Hiinalt uiguuride tagakiusamise lõpetamist. Foto: AFP/Scanpix

Nagu Tiibetki, on Xinjiang formaalselt autonoomne piirkond, ent tegelikkuses siiski väga range Hiina keskvõimu kontrolli all. Umbes pool 24 miljonist elanikust on uiguuri rahvusest. Vägivald uiguuride vastu on viimastel aastatel äärmuslusvastase võitluse loosungi all hoogustunud, ehkki nad järgivad üsna mõõdukat sunni islami voolu. Mõned aastad tagasi tekkis uiguuride seas huvi traditsioonilisema islami vastu ning tänavapildis võis näha pika habemega mehi ja kaetud peaga naisi - uiguuri kombed seda ei nõua. Nüüd on sellised asjad mõistagi võimude poolt taunitud. Paljud uiguurid järgivad pigem ilmalikke tavasid või polegi usklikud, kuid ka esiisade kultuuri väärtustamine on tänapäeva Hiina silmis kahtlane tegevus.