LENNUKIKANDJA: USA saadab kahe nädala pärast Norras algavatele NATO suurõppustele lennukikandja USS Harry S. Truman. Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 11. oktoober 2018 08:01
NATO suurõppused Trident Juncture 2018 algavad 25. oktoobril ja lõpevad 7. novembril. Tegu on NATO suurimate sõjaväemanöövritega pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Nendel osaleb 50 000 sõjaväelast 29 liikmesriigist ning ka Rootsist ja Soomest. Teisipäeval teatas admiral James Foggo Brüsselis NATO peakorteris, et USA saadab kohale ka lennukikandja USS Harry S. Truman.

Õppuste eesmärk on harjutada liitlaste koostööd pärast NATO artikli 5 rakendumist. Artiklis 5 käsitletakse NATO ühe liikmesriigi ründamist rünnakuna kogu alliansi vastu. NATO ligi 70aastases ajaloos on seda artiklit kasutatud vaid üks kord – pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid USAs. Tookord vastasid partnerriigid USA kutsele ja saatsid samuti oma väed Afganistani, et kukutada seal Talibani režiim. 

Harjutatakse NATO liikmesriigi kaitsmist

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul harjutatakse NATO ühe liikmesriigi kaitsmist kujuteldava vaenlase eest. Ühtlasi kontrollitakse NATO suutlikkust tuua väed Euroopa teistest piirkondadest ja Põhja-Ameerikast Norrasse kokku.

Õppustel osaleb 50 000 sõjaväelast, 150 lennukit, 60 laeva ja üle 10 000 militaarsõiduki. Teisipäeval teatati NATO peakorteris, et USA on otsustanud saata kohale ka lennukikandja USS Harry S. Truman. Viimati viibis see lennukikandja koos arvukate saatelaevadega Vahemerel ja osales rünnakutes terrorirühmituse Islamiriik vastu. 

Stsenaariumi järgi moodustavad Saksamaa, Itaalia ja Suurbritannia niinimetatud lõunajõud, kel tuleb vastu seista niinimetatud põhjajõudude rünnakule. Põhjajõududesse kuuluvad USA, Kanada ja Norra väeüksused. Õppuste teises faasis asuvad lõunajõud vasturünnakule. 

Norra peastaabi ülem kindralleitnant Rune Jakobsen rõhutas teisipäeval Brüsselis NATO peakorteris toimunud pressikonverentsil, et tegu on kaitseiseloomuliste manöövritega ning Venemaal ei ole põhjust neid karta. Jakobsen lisas, et põhiõppused toimuvad Venemaa piirist rohkem kui 1000 kilomeetri kaugusel ning sõjalennukid jäävad Venemaast vähemalt 500 kilomeetri kaugusele. Manöövreid kutsutakse jälgima kõik Euroopa Julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) liikmesriigid. Seega said kutse ka Venemaa ja Valgevene sõjalised vaatlejad.

Venemaa teeb Poolale ja Balti riikidele muret

Samas ei tee NATO liikmesriikide diplomaadid eravestlustes saladust sellest, et suurmanöövrite korraldamine Venemaaga piirnevas riigis ei ole juhuslik. Venemaa väed on viimastel aastatel intensiivselt treeninud võimalikeks suurteks sõjalisteks konfliktideks ning Venemaa naaberriigid Poola, Leedu, Läti ja Eesti tunnevad end järjest enam ohustatutena.

Seda muret mõistavad järjest enam ka NATO suured liikmesriigid. Nii mängisid Suurbritannia riigikaitsejuhid pühapäevalehe Sunday Times andmetel läbi massiivse küberrünnaku Moskva „pimedaks tegemiseks“, kui Venemaa president Vladimir Putin peaks näiteks andma vägedele käsu hõivata Eesti saared, et katsetada NATO kindlaks jäämist artiklile 5.  

SÕNUMITOOJA: USA lennukikandja osalemisest NATO suurõppustel teatas Brüsselis NATO väejuhatuse ülem, USA mereväeadmiral James Foggo.  Foto: NATO

NATO väejuhatuse ülem, admiral James Foggo rõhutas teisipäeval NATO peakorteris, et õppused Norras peavad näitama alliansi suutlikkust kaitsta end iga vaenlase vastu. Ta jättis targu ütlemata, et eelkõige soovib NATO eelseisvatel õppustel demonstreerida Venemaale oma valmisolekut mis tahes rünnaku tagasi löömiseks.