Mardisant Foto: Daisy Lappard / Naisteleht
Ohtuleht.ee 9. november 2018 10:49
10. november on mardipäev. Eesti rahvakalendris joosti marti mardilaupäeval ehk 9. novembril. Kuid kas tänapäeva lapsed üldse teavad mardipäevast midagi?

Veel 20. sajandi alguses jooksid marti pigem noormehed ja selletõttu on püha seostatud näiteks noorte meeste initsiatsiooniga ehk vastuvõtuga meeste kogukonda. Tüüpilised olid tumedasse riietatud mardid, kelle tulek tõi kaasa viljaõnne. Varem on see olnud päev, mil tuli mõistatada ja mida peeti hingedeajaga kokkukuuluvaks – hinged tulid koju, mardipäev lõpetas hingedeaja.

Pika traditsioonis püsimise jooksul on mardikombestik palju muutunud ja sulatanud endasse mitmeid uusi jooni. Veel kümme aastat tagasi käidi usinasti marti jooksmas. Sandiks käisid nii poisid kui tüdrukud ning enamasti said nad mõne laulu- või tantsunumbri eest peredelt tasuks kommi või muud söödavat.

Hea lugeja, anna teada, kas halloween on mardipäeva lõplikult välja suretanud või käivad sinu lapsed veel marti jooksmas? Kirjuta kommentaaridesse või yleskutse@ohtuleht.ee