Pensionäridel on raha niigi vähe (Pixabay.com)

Õiguskantsler on viimastel päevadel saanud kirju hooldekodudes elavatelt pensionäridelt, kes kurdavad, et nad on üksi elava pensionäri toetusest ilma jäänud. Põhjus on selles, et mõned kohalikud omavalitsused arvavad hooldekodutasu omaosaluse määramisel pensionäri sissetulekute hulka ka üksi elava pensionäri toetuse. Selline seaduse tõlgendus on vale. Õiguskantsler kutsub omavalitsusi üles seadust täitma.

Riigikogu on näinud üksi elava pensionäri toetuse ette vaesust vähendava meetmena. Seda ei arvata ka toimetulekutoetuse määramisel inimese sissetulekute hulka. Üksi elavad pensionärid peavad toetuse kätte saama täies ulatuses ning sellelt ei tohi kinni pidada muu hulgas hooldekodutasu. Vastasel korral ei paranda toetus hooldekodus elavate pensionäride toimetulekut, vaid kohalike omavalitsuste majanduslikku olukorda.

Kohalikes omavalitsustes on paraku tavaks, et hooldekodutasu omaosaluse maksmiseks peetakse kinni kuni 95% inimese pensionist ja muudest sissetulekutest. Selle tulemusena jääb pensionäridele iga kuu mõni kuni mõnikümmend eurot. See raha kulub tihtipeale prillide ja retseptiravimite ostmiseks, samuti vajalikele tervishoiuteenustele (nt hambaravi ja füsioteraapia), mida haigekassa täielikult ei kompenseeri. Niisuguste kulude katmiseks saaks hooldekodus elav eakas kasutada üksi elava pensionäri toetust.

Üksi elava pensionäri toetus on 115 eurot. Selle toetusega soovis riik suurendada üksi elava eaka majanduslikku iseseisvust ja vähendada tema vaesust pensionäri elukohast sõltumata. Üksi elava pensionäri toetust hakati abivajajatele välja maksma eelmisel nädalal.

Jaga artiklit

42 kommentaari

K
kaupal merike  /   16:55, 11. okt 2018
ma ikka ei möista,see pisike rahake on kord aastas,kas endal vastik ei hakka?teatud inimestele.mina elan soomes ja minult on kysitud ,kas ma ei tahaks eesti tagasi,siis vastan kindlalt ei .olen varsti 60. ja töötu, kuna tööle saamine selles eas sama raske ,kui eestis.aga saab vöimaluse öppida uut ametit ame,söittikoolis.öppimine tasuta ,hommiku ja löunasöök tasuta söit tasuta,mida veel tahta.no kui ei ole oma erialal vöimalik,siis miks mitte öppida midagi uut.aga pensionäride mönitamist siin ei ole.eestis on see rahvushaigus.loosung ,kyyned oma poole.
A
aga loomulikult  /   14:33, 11. okt 2018
Omavalitsusel on säilinud terve mõistuse- kellel on sugulased need peavad nn üksielava pensionäri oma raha eest hooldekodusse panema ja pensioni ning hooldekodu tasu vahe ise kinni maksma. Pensionärile vaevalt siis 115 eurot puhtana käde jääb. See tähendab siis seda et lastetud nn üksielavad pensionärid elavad paremini kui lastega pensionärid samas hooldekodus. Karjuv ülekohus kas pole. Õiguskantsler on elukauge nn "heategija" maksumaksja arvel

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis