Juhtkiri

Juhtkiri | Sotsiaalmaksu asemele 50protsendiline tulumaks? (33)

Ohtuleht.ee, 9. oktoober 2018, 17:46
 Alar Truu
Reformierakonna juhi Kaja Kallase välja käidud idee sotsiaalmaksu kaotamisest tekitas küll väikese poliitilise tormi, kuid oli poolikult väljakäiduna oma olemuselt eksitav. Sest juttu polnud sellest, kelle taskusse see 33 protsenti igaühe palgasummast seni arvestatud maksu edaspidi siis laekuma peaks. Eri parteidki mõistsid maksukaotamise ideed erinevalt, igaüks oma mätta otsast vaadatuna. Nii pole üllatav, et peaminister Jüri Ratase kinnitusel ei toeta Keskerakond solidaarse pensionisüsteemi ja ravikindlustuse tugisambaks oleva maksu kaotamist. Harjumuspäraselt reljeefsemana ütleb justiitsminister Urmas Reinsalu otse välja, et maksu kaotamine tähendaks kõigil pensioni ja ravikindlustuse äravõtmist.

Pensionisüsteemi ja senise ravikindlustuse kokkukukutamise loosungiga vaevalt et õnnestus Kallasel Reformierakonda valimisvõiduni viia. Selge on seegi, et seda 33 protsenti igaühe palgast ei saa lihtsalt niisama kinkida ei tööandjate täiendavaks kasumiks ega ka töötajatele palgalisaks. Sest isegi juhul, kui seni makstav sotsiaalmaks lisada töötaja palgale, tuleb see sealt mingi muu maksu nime all ikkagi riigile ja ravikindlustusse maksta. Vastasel korral pole tõepoolest võimalik pensione välja maksta ega tõbiseid ravida.

Kui aga muutuks ainult niipalju, et senist sotsiaalmaksu hakkaks tööandja asemel maksma töötaja, siis mis oleks kogu sellise raha ühest taskust teise tõstva maksureformi mõte? Jaga praegust piskut kuidas jagad, ega ühiskondlik rikkus sellest suurene.

Reformierakond on küll kritiseerinud praeguse võimuliidu maksureformiga tekitatud segadust, kuid ega nende sotsiaalmaksureform seda segadust vähenda, pigem ikka vastupidi. Kuni pole vastust küsimusele, kuidas aitab pensione suurendada või ravijärjekordi lühendada sotsiaalmaksu asemele tulev näiteks 50protsendiline tulumaks, pole mõtet raha ühest taskust teise tõsta maksureformiga ainult selle nimel, et üks erakond saaks õigustada Reformierakonna nime.

33 KOMMENTAARI

m
Miks koera 10. oktoober 2018, 17:33
saba juupitada
Paneme tulumaksuks 100, tohutu tööjõud jääb üle
k
Kati 10. oktoober 2018, 17:27
Inimesed võiks täitsa tasuta tööd teha et r....kogulased saaks hüvesid kasutada.Tavainimesele piisab kaltsukast--siis vast saab 3hilpu tasuta--mis see pr.Ilvese jutt oli millega söönuks saab.Paar euri vist.Supiköök kõigile
Loe kõiki (33)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee