35
fotot
Jändja paisu kalapääsu avamine (Kaspar Pokk)

Türi vallas lõppesid Jändja paisule kalapääsu rajamiseks tehtud tööd. Selle tarvis tehti kärestik ja kudealad, jõkke paigutati maakivid ning peenema fraktsiooniga kruus. Kõik valmis koostöös kalanduseksperdiga.

Kivid tekitavad kaladele sobiva kärestikulise veevoolu ning pakuvad varju ja puhkust ülesvoolu ujumisel. Kruusa sisse kaevavad kalad endale sabaga pesalohud, kuhu lasevad oma marja. 

Paisu projekteerimis- ja ehitustööd tehti Pärnu jõel ka Vändra vallas Vihtras. Mõlemad paisud avati vee-elustiku mõlemasuunaliseks vabaks rändeks. Jändjal paisutus säilis, kuid paisu keskele rajati rampkärestik, mille kaudu kalad edaspidi liikuma pääsevad.

Jändja paisul pidi ehitaja arvestama ka asjaoluga, et tegemist on muinsuskaitse all oleva mälestisega. Sellepärast tuli erilise hoolega jälgida, et kaitsealused ehitised säiliksid, kuid kalad saaksid rännata oma elupaikadesse ja kudealadele.

Muinsuskaitseameti esindaja sõnul said ehitajad sellega suurepäraselt hakkama. Jõe ääres olevad hooned konserveeriti.

Sama projekti raames avatakse kalarändeks veel ka Sindi pais ja veel kümmekond väiksemat paisu Pärnu jõestikus. Sindi pais on Pärnu jõel esimene rändetakistus.

Jändjal tehtud tööd olid üheks osaks projektist „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine“.

Jaga artiklit

8 kommentaari

T
Tiit  /   06:51, 11. okt 2018
Kas kalad selle pääsu õldse omaks votavad?
.
..........  /   21:48, 10. okt 2018
Raha vähihaigetele kerjatakse rahhva käest ..samas jõkke maetakse miljon...

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis