Eesti uudised

Euroopa helikopterid vahetavad USA tuumarajatisi valvanud vanakesed välja (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 9. oktoober 2018 19:54
Sellised UH-1N-id ehk Huey'd teenivad USA õhujõudusid juba eelmise sajandi keskpaigast. Lähiaastatel vahetatakse kopterid tänapäevasemate vastu välja. Foto: Reuters/Scanpix
USA õhujõud on lõpuks ometi leidnud uued helikopterid, mis hakkavad patrullima riigi tuumarelvaobjektide ümber. Euroopa ettevõte Leonardo ja USA oma Boeing ehitavad ja tarnivad lepingu kohaselt õhujõududele 84 MH-139 kopterit.

Popularmechanics kirjutab, et USA õhujõud kuulutasid mõni aeg tagasi välja hanke praegu tuumarajatisi kaitsvate UH-1N „Huey“ helikopterite väljavahetamiseks. Neid õhusõidukeid kasutatakse kiirreageerimisjõududena, kui mõnes Lääne-Ameerika 400 tuumaraketibaasist tekib ohuolukord. Ühtlasi kasutatakse neid koptereid VIP-ide transportimiseks ja varustuse vedamiseks.

UH-1 põhikonstruktsioon pärineb juba Vietnami sõja (1955-75) aegadest, ehkki täna kasutusel olevad kopterid päris nii vanad ei ole. Siiski on nende käigushoidmine üha keerukam ja ka pole vanakesed Huey’d just need õhusõidukid, mida õhujõud tahaksid näha tuumapommidega seotud ohtudele reageerimas. 

Hankes osalenud Sikorsky pakkus välja HH-60U helikopterid, mida õhujõud juba täna kasutavad otsingu- ja päästeoperatsioonidel. Sierra Nevada pakkus välja, et kaasajastab sõjaväe UH-60A Blackhawkid.

Aga Boeing moodustas ühisrinde Euroopa kaitsetöösturi Leonardoga ning pakkus välja AugustaWestland AW139 modifitseeritud versiooni MH-139. See helikopter on keskmise tõstejõuga liikuritest suurim, meeskonda kuulub üks kuni kaks inimest ja taga on ruumi kuni 15 reisijale. Sõjaväe mõistes tähendab see kuni üheksat raskelt relvastatud võitlejat. Boeingi teatel varustatakse kopterid ka ustele paigaldatavate M240 kergekuulipildujatega.    

Esimesed neli uut kopterit valmivad aastaks 2021. Kokku läheb uute kopterite hange USA õhujõududele maksma 2,38 miljardit dollarit (2,07 miljardit eurot) ning selle eest valmib 84 õhusõidukit koos varustusega.

Õhujõud hindasid sealjuures, et kopterihange läheb maksma kuni 4,1 miljardit dollarit ja seega hoitakse lausa 1,7 miljardit kokku.

Paljudele USA patriootidele tuli üllatusena, et Ameerika kaitsehanke võitis Euroopa ettevõte. Aga Boeing on teatanud, et Leonardo varustab kopterid Philadelphia tehases Boeingu ehitatud sõjavarustusega.

Äsja lõppenud hange oli õhujõudude kolmas katse vanu Huey’sid välja vahetada. Kaitseväe strateegiaüksuse ülem kindral John Hyten on lausa öelnud „me saame uue helikopteri, kui ma peaks ka seda üritades surema või kellegi selle nimel maha lööma“.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee