Juhtkiri

Juhtkiri | Riigikogu vajub akna alla kreeni (13)

Ohtuleht.ee, 8. oktoober 2018, 18:49
 Teet Malsroos
Kuigi Eesti sai pärast Tiina Kangro akna alla hüppamist vähemusvalitsuse, pole ühtki head põhjust võimuliidu lagunemiseks. Olukord on paradoksaalne, võim on küll ripakil, kuid keegi ei taha seda maast üles korjata – ega ometi märk sellest, et Eesti on juba liiga valmis?

Ühelgi opositsioonierakonnal pole huvi tulla mõni kuu enne valimisi võimule, sest märksa lihtsam on valijate silmis plusspunkte koguda võimuliidule saamatust nina alla hõõrudes. See ei tähenda, et kuni valimisteni jääks valitsema vaikelu; küllap kõigutab Reformierakond suurima opositsioonijõuna mõnuga valitsust, kuid ainult niipalju, et too päris kokku ei kukuks.

Küll aga juhib Kangro lahkumine Isamaa fraktsioonist jälle tähelepanu meie valimissüsteemi eripärale. Koos Kangroga on praegu juba seitse fraktsioonitut akna all istuvat saadikut ning küllap saavad nad enne valimisi lisagi. Siiski on riigikogu kaheksanda koosseisu seni rekordilise 13 fraktsioonitu liikmeni veel pikk maa minna.

Aknaalused moonutavad aga oma ülehüppamistega valija tahet, kuna meil saab valida erakondi, mitte konkreetset isikut. Rääkida võiks koguni valija reetmisest. Kuni meie poliitilisse kultuuri ei kuulu fraktsioonist lahkumisel ka riigikogust äraminek, et vabastada koht erakonna nimekirjas järgmisele asendusliikmele, on poliitiline ebastabiilsus koos valitsuse kukkumise võimalusega sellesse süsteemi sisse programmeeritud.

Aknaalused on kui viitsütikuga pomm, sest keegi ei oska nende käitumist ennustada – kust tuul, sealt meel. Mis tähendab omakorda, et kriitilisemate hääletuste eel võib võimuliidul tekkida vajadus neil personaalselt kätt hoida. Riigimehelikkusega pole akna all istumisel pistmist. Konjunkturismile viitab seegi, et kapist tullakse välja alles valimiste lähenedes. Esmalt pigistati maksimum poliitilistelt ametikohtadelt kas ministrina või mõnes muus ametis. Valimiste lähenedes minnakse akna alla uuteks valimisteks valmistuma või lihtsalt leiba luusse laskma, lubades maksumaksjatel lahkelt endale palka edasi maksta. 

Kas fraktsioonijookse saaks vältida nende keelustamisega või muutes valimissüsteemi isikuvalimiste kasuks, välistades riigikokku pääsu vähese häälesaagiga, kuid nimekirjades kõrge paigutusega saadikuil, on juba edasise arutelu koht. Praegune süsteem vaevalt et kedagi rahuldab.      

13 KOMMENTAARI

v
Valijana 9. oktoober 2018, 12:20
tunnen, et aknaalused on tõesti rahva usaldust kuritarvitanud, jättes oma lubatud teekonna pooleli, mõeldes ainult oma egole ja heaolule.
p
Peaks... 9. oktoober 2018, 10:53
...vist jälle olema ainult üks partei nagu nõukogude ajal. Oleksid kõik riiud ja jamad olemata.Praegu käib ainult üks võitlus erakondade vahel ja riigi käekäik ei huvita enamasti mitte kedagi . Ja need aknaalused tuleks üldse minema lüüa.Mingu koju ja istugu seal ,akna all,ilma palgata.
Loe kõiki (13)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee